Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanserden korunmak için ruj sürün
Kanserden korunmak için ruj sürün
Kadınların ruj sürmek için bir bahaneleri daha olacak...
Yaşam 21 Nisan 2016 - 10:02

Ruj sadece güzel görünmenizi, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir kozmetik ürün değil. Yapılan araştırmalar, rujun sağlığa da ciddi faydaları olduğunu gösterdi. Buna göre düzenli ruj kullanımı cilt kanserinden koruyor.

Dermatolog Dr. Jessica Wu’ya göre ruj, cilt kanserinden korunmak için bir yol olabilir. Cilt kanserlerinde en çok görülen tür olan Bazal Hücre Karsinom, ABD’de 2,8 milyon kişide görülüyor. Bu kanser türü, güneşe en çok maruz kalan, yüz, eller, burun, alın, kulaklar ve alt dudakda ortaya çıkma eğilimindedir.

PEKİ NEDEN?

DR. Wu’ya göre, alt dudak çok daha fazla güneşe maruz kalıyor. Bu durumda ruj, kansere karşı daha çok güvende tutuyor.

PARLATICILAR KORUMUYOR!

Dolayısıyla dudaklarda güneş koruyucu kullanmak çok önemli. Ancak kalın ve opak rujlar da dudaklarınızı güneşten koruyacaktır. Dr. Wu’ya göre eğer opak rujlar yerine parlak rujlar kullanıyorsanız, altından dudaklar için olan güneş koruyuculardan sürmelisiniz. Çünkü araştırmalar parlak rujların UV ışınlarının etkisini artırdığını gösteriyor.

Son güncelleme: 10:27 - 21.04.2016