Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kar leoparından 45 yıl sonra iyi haber
Kar leoparından 45 yıl sonra iyi haber
Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN), nesli tükenme tehlikesi olan kar leoparlarının bu tehlikeyi büyük ölçüde atlattığını açıkladı. Kar leoparları 45 yıldır nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlar arasındaydı.
Yaşam 16 Eylül 2017 - 17:13

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin kar leoparları ile ilgili yaptığı son açıklama, hayvan severler tarafından mutlulukla karşılandı. Yetkililer, bu güzel hayvanların tehlikeyi büyük ölçüde atlattığını fakat hala risk altında olduklarını kaydetti. Bu anlamda uyarıda bulunan IUCN yetkilileri, hâlâ kar leoparlarının kürkleri için öldürüldüğünü ve yaşam alanlarının azaldığını kaydetti.

Bilim insanları, kar leoparlarının yaşanan iklim değişikliğinden doğrudan etkilenip etkilenmeyeceğini bilmiyor. Ancak kar leoparlarının yaşadığı Himalayalar’ın iklim değişikliğine karşı dünyanın en duyarlı bölgelerinden biri olduğunu savunuyorlar.

Kar leoparları, koruma alanlarının sayısının artması ve yerel toplulukların çabaları gibi birçok faktörden yararlandı ve kritik eşiği geçti. Fakat yine de bu hayvanlar kalın kürkleri ve kemikleri nedeniyle avlanıyor. Nesillerini tehdit eden bir diğer neden ise yabani ortamların azalması ve bu sebeple açlıktan ölmeleri.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.