Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yonca Yücekaleli’den iş yaşamında başarıyı getirecek altın öneriler
Yonca Yücekaleli’den iş yaşamında başarıyı getirecek altın öneriler
Uzun soluklu bir süreç olan iş yaşamında başarıya ulaşmanın ilk adımı eğitimden geçiyor. Bir hedef doğrultusunda eğitimimizi tamamladıktan sonra ise sancılı ve amansız iş yaşamı bizi bekliyor. Yonca Yücekaleli'ye göre iş yaşamamızda bizi en çok etkileyen faktörlerden biri de öfke kontrolü. İş yerinde stres ve öfke ile baş edebilmek için uzmanlar ne öneriyor? İşte Yonca Yücekaleli'den kariyer hayatınızı kurtaracak tüyolar...
Yaşam 13 Mayıs 2019 - 11:18

Şehir stresi, hızla yetiştirilmesi gereken işler ve bir de ev hayatının sorumlulukları… Bu kadar çok negatif çevresel faktör varken kariyer sahibi olmak isteyenlerin iş yerinde başarılı işlere imza atmasının yanında çelik gibi sinirlere de sahip olması gerekiyor. Özel sektörde başarılı kariyer grafiği çizen Yonca Yücekaleli özellikle kadınların kariyer hedeflerine ulaşmak için büyük çaba harcadığını söylüyor. Ayrıca Yücekaleli, ‘Kadınlar yaşamın tüm sahalarında zorlu görevleri üstleniyor. İş yerinde kendini kanıtlama psikolojisi de buna eklenince, işler daha da zorlaşıyor. Ama kadın ya da erkek fark etmeksizin kontrol edilemeyen öfke her zaman başarısızlık getirir.' diyor.

ÖFKE NASIL KONTROL EDİLİR?

Kariyerinizde istediğiniz noktaya gelmeye ve geldiğiniz noktada kalmaya kararlı iseniz Yonca Yücekaleli'nin önerilerine kulak asın. İşte iş yerinde öfke ile baş etmenin yolları…

– Dinlemeyi öğrenin. Özellikle soru sorulduğunda, hafif bir gülümseme ve ilgi ile karşı tarafın sözünün bitmesini bekleyin.

– Sabah saatlerinde iş yoğunluğunuzu biraz hafiflettikten sonra en az 10 dakika dışarı çıkın ve açık havada biraz yürüyün.

– Müzik ruhun gıdasıdır. Biri sizi gerçekten öfkelendirdiğinde içinizden en sevdiğiniz şarkıyı düşünün.

– Şiddetle cevap vermeniz gerektiğiniz düşünülen bir konuyu sakince karşılayın. Zaten siz sinirleseniz de sonuç değişmeyecek. Öfke kontrolünüz ile çevrenizdekileri şaşırtmanın tadını çıkarın

– Sakince konuşun. Öfkelendiğinizde bunu bastırmak için derin nefes alabilir, ya da aklınızdan başka şeyler geçirebilirsiniz. Sizi rahatlatacak ne ise bunu siz bulabilirsiniz. Ama unutmayın sizi zirveye taşıyacak olan sakin tavrınızdır.

Son güncelleme: 10:46 - 14.05.2019