Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karlı dağlarla bütünleşen ters laleler görsel şölen oluşturdu
Karlı dağlarla bütünleşen ters laleler görsel şölen oluşturdu
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, 'hüznün çiçeği' olarak bilinen ve nesli koruma altında olan ters laleler, rengarenk görüntüler oluşturdu.
Yaşam 13 Mayıs 2020 - 12:55

15 günlük ömürleriyle Doğu Anadolu’da uzun geçen kış mevsiminin bittiğini müjdeleyen ters lalelerin bulunduğu alanlar, fotoğrafçılar ile doğaseverlerin uğrak yeri oldu. Hakkari, Van ve Şırnak’ta yetişen, bölgede ‘ağlayan gelin’ olarak da adlandırılan ters laleler, karların erimesiyle çiçek amçaya başladı.
Baharın gelişini müjdeleyen, 15 günlük ömre sahip ters laleler, Yüksekova ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan yaklaşık 3 bin 800 rakımlı Çerçela Dağları’nın eteklerinde bulunan Yürkeli köyü yakınlarında, kısmen karlı olan dağlarla bütünleşerek kartpostallık görüntüler oluşturdu.
Yoğun ilgi gören ters laleler, özellikle fotoğraf meraklılarına eşsiz manzara sunuyor. Hakkari ve çevre illerden gelen ziyaretçiler, gördükleri manzara karşısında büyülendiklerini söylediler.  DHA