Sözcü Plus Giriş
GALERİ Karnabaharın faydaları nelerdir? 2 Kasım 2017 02:59
1 Karnabahar kendine has tadı olan bir sebzedir ve yemeklerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Tadıyla çok iddialı bir sebze olduğu söylenemez ama sağlık açısından faydaları söz konusu olduğu zaman mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında olduğunu söylemek mümkün. İşte her yaştan insanın güvenle tüketebileceği temel besin ve şifa kaynağı haline gelen karnabaharın faydaları...
2 Karnabahar Kalp Sağlığını Korur: Karnabahar, kalp sağlığı için inanılmaz faydalı bir sebzedir. Bunun bir sonucu olarak kalp ve kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olur.
3 Karnabahar Kolesterolü Düşürür: Karnabahar beslenme için çok faydalı olan lifer aşısından çok zenginidir. Lifler ayrıca kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
4 Karnabahar Bağışıklık Sistemini Kurar: Karnabahar da antioksidanlar içerir. Antioksidanların sağlık açısından birçok faydası vardır ve bağışıklık sistemini zayıf duruma düşüren serbest radikallerin verdiği tahribatı giderir ve serbest radikalleri bünyeden atar.
5 Karnabahar Gebekil Döneminde Faydalı: Karnabahar gebelik sırasında kadınlara yardımcı olur. Karnabahar folik asit açısından zengindir ve aynı zamanda vitamin A ve vitamin B gibi vitaminleri de bol miktarda içermektedir, bunun bir sonucu olarak hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Böylece anne karnında ceninin sağlıklı bir şekilde gelişmesine inanılmaz katkıda bulunur.
6 Karnabahar Kalsiyum Deposudur: Karnabahar ayrıca sağlık açısından yararları olan kalsiyum içerir. Kalsiyum, güçlü sinir uyarılarının iletimi gibi birçok önemli fonksiyonlarıın sağlıklı şekilde yerine getirilmesi yanında bizim kemik ve diş sağlığımızı koruması adına da önemlidir.
7 Karnabaharın İçerdiği Zengin Mineralerin Faydaları: Karnı baharın içerdiği zengin mineraller bir çok açıdan sağılğımıza katkıda bulunmaktadır. Karnabaharın içerdiği en zengin mineraller çinko, manganez, fosfor, magnezyum ve selenyum ve sodyumdur.
8 Karınıbahar Kanser Riskini Azaltır: Akciğer kanseri, göğüs kanseri, mesane kanseri başta olmak üzere karnabahar bir çok kanser türününe yakalanma riskiniza azaltabilir
9 Karnabahar Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Karnabahar bize kilo verme noktasında yardımcı olur. Karnabahar yağ yakmak için önemli bir unsur olan C vitamini içerir. Bunun dışında yağ yakmaya yardımcı olan bol miktarda folat içermektedir. Bir fincan karnabahar yaklaşık 30 kalori içermektedir. Bu sınırsız miktarda yenilebilen nişastalı maddelerden birisi olduğu anlamına gelir.
10 Karnabahar Vücut Sistemini Detokslar: Karaciğer enzimlerini aktif hale getirmek için vücuda yardımcı olur. Bu da ayrıca bünyedeki bir çok organın sağlığını korumaya yardımcı olur.
11 K Vitamini Deposu Karnabahar: Vücudumuzdaki K vitamini miktarını arttırmak için, karnabahar tüketimini de arttırmamız gerekir. K vitamini özellikle kemik sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Yaşlıların yanında çocuklarında kemik ve iskelet sağlığını koruması için güvenle tüketebilecekleri şifa kaynağıdır.
12