Sözcü Plus Giriş
GALERİ Karşınızdakinin yalan söylediğini nasıl anlarsınız? 9 Ocak 2018 02:50
1 FBI ile çalışan davranış analisti ve vücut dili uzmanı Dr. Lillian Glass, birinin yalan söylediğini anlamak için konuşma tarzı, vücut dili, jest ve mimiklerine odaklanmak gerektiğini söyledi.
2 Cevap verirken kafasını çok fazla hareket ettiriyorsa yalan söylüyor olabilir.
3 Gergin ve yalan söyleyen insanlar daha derin nefes alıp vermeye başlarlar. Omuzları yükselir, sesleri sığlaşır.
4 Rahat ve bilinçsiz hareketler normal bir iletişimde doğaldır. Çok dik ve sabit duruyorsa kendini ele vermemek istiyor olabilir.
5 Sözlerini tekrar ediyorsa kafasını toplayıp zaman kazanmaya çalışıyor olabilir. Sonuçta sizi ve kendisini bir şeylere ikna etmeye çalışıyor.
6 İnsanlar bir soruya cevap vermek istemediklerinde bilinçsiz olarak ağızlarına dokunur ya da kapatırlar.
7 Yalan söyleyen kişiler sanki siz onlara vuracakmışsınız gibi içgüdüsel olarak boyun, göğüs, baş ya da karın gibi gölgelerini kapatırlar.
8 Yalancılar kendilerini korumak, yalanlarını örtbas etmek için savunmacı bir tavır takınarak sürekli sizi işaret ederler.
9 Konuşurken size çok fazla bilgi veriyorsa bu yalan söylediğinin işareti olabilir. Yalancılar, çok fazla konuşmanın dürüstlük olarak algılanacağını düşünürler.
10 Stresli olduğumuzda ağzımız kurur, konuşmakta güçlük çekeriz. Karşınızdaki dudaklarını ısırıyor, yalıyor ya da büzüyorsa yalan söylüyor olabilir.
11 Yalan söyleyenlerin göz teması kurmadığı söylenir. Ancak yalancılar, sizi manipüle etmek için uzun süre gözünü kırpmadan göz teması kurabilir.