Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kaş şekliniz sizi ele veriyor 3 Ocak 2019 18:49
1 Kaşların, bakış ve mimikleri, dolayısıyla yüz ifadesini doğrudan etkilediğine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Acar, “Kaş şekliniz yüzünüzde kızgın, yorgun ve yaşlı ifadeye neden olabilir” dedi ve kaş tasarımıyla ilgili bilgi verdi.
2 Özellikle kadınlarda makyaj yaparken kaşın ve gözkapağının şekli çok önem taşır.Dönem dönem de kaş şeklinin modası olur; düz kaş, ince kaş, kalın kaş gibi... Kaşlarımız duygu ve düşüncelerimizi belirtirken yüzümüzde oluşan jest ve mimiklere büyük bir katkı sağlar. İdeal kaş tanımında kaş ortası kalkıktır. Kaşın iç köşesi, burnun üst yan çizgisinde olmalıdır. Dış köşesi ise gözün dış köşesinin bittiği yerde olmalıdır. Gözün dış köşesi ile göz yuvarlağı arasındaki çizginin tam ortasının üstü kaşın en yüksek olduğu kısımdır.
3 Kaş estetiği, her yüz yapısına göre farklı modellemeler gerektirir. Kişiye özel kaş tasarımı yapılmalıdır. Kaşın rengi ve kalınlığı yüz ile uyumlu olmalıdır.Çünkü sadece kaşı kaldırmak yetmez. Sadece kalkık ama seyrek bir kaş, rengi cilt ve saç ile uyumsuz bir kaş hiç de estetik görünmez. Kaşa tam bir bütün gözüyle bakmak gerekir. Açısı, kenarı, rengi, sıklığı, kalınlığı, uzunluğu, kalkıklığı yani hepsi önemlidir.
4 Kaşlar yüzü canlı, enerjik, dinç, genç ve mutlu gösterebilirken yorgun, kızgın, sert ve üzgün, yaşlı bir yüz ifadesine de neden olabilir. Kaşlar doğuştan seyrek veya kalın da olabilir. Dış kısmı genetik olarak düşük olabilirken yaşlanmaya bağlı olarak da düşebilir.
5 Çeşitli hastalıklar, yanık, kazalar gibi durumlara bağlı olarak kaş şekli bozulmuş veya tamamen dökülmüş olabilir. Her ne kadar yüz şeklimize uygun kaşlara sahip olsak da zamanla yaşa bağlı olarak tüm hücrelerimizde olduğu gibi kaşlarımızda da deformasyonlar, boşalmalar meydana geliyor.
6 Bazen de yanlış kaş alınması nedeniyle kaşlar eski kalınlığını ve formunu kaybedebiliyor. Yepyeni bir teknik olan 4D kaş rekonstrüksiyonu ile istenilen kaş modeline sahip olmak mümkün. Bu uygulamayla ortaya çıkan sonuç gerçek kaşınızla ayırt edilemez. Ancak mutlaka steril koşullarda tecrübeli ellerde yapılmalıdır.