Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesiyle ortaya çıkan katarakt, zaman içinde görmeyle ilgili şikayetleri de beraberinde getiriyor... Katarakt hakkında merak ettiklerimizi Bahçelievler İstanbul Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmail Sayım’dan öğrendik.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Dr. İsmail SAYIM

40 YAŞINDAN SONRA DİKKAT!

Yaklaşık 40 yaş civarında kendi doğal göz içi lensimiz esneme özelliğini kaybetmeye başlar. Deforme olan doğal lensimizin yerine yapay bir lens yerleştirilir.  Eğer çok odaklı dediğimiz lenslerden tercih edilirse bu yeni lens artık hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilecek ve kişiye her mesafede net bir görüş kazandıracaktır.

shutterstock_632890499

BAZI HASTALARDA ŞİKAYET OLMAZ

Görmeyi 10 üzerinden derecelendirecek olursak görmesi 8'e düşen bir hasta çok rahatsız olup ameliyat olmak  isteyebilir. Ama bazı hastalar, görmesi 3'e düştüğü halde, ameliyat olmayı istemeyebilir. Doktorların tercihi 6/10'un altına düşmeye başladığında katarakt cerrahisinin uygulanmasıdır. Çünkü katarakt çok sertleştiğinde ameliyat süresi uzar. Dolayısıyla ödem oluşabilir ve iyileşme süreci gecikebilir. Ne kadar erken yapılırsa iyileşme süreci de o kadar hızlı olur. O nedenle katarakt ameliyatının zamanı biraz hastaya biraz da doktorun yönlendirmesine bağlıdır.

goz-1

İşte en yeni yöntem…

Catalys lazer teknolojisi, katarakt ameliyatlarında standart yöntem olan ve esas olarak ultrason enerjisini kullanan Fako cerrahisinin çok daha güvenli ve konforlu biçimde uygulanabilmesini sağlar. Femtosaniye lazerle merceğin yerleşeceği yuvanın çok düzgün olarak oluşturulması, özellikle kırma kusurlarını düzeltmek için kullanılan çok odaklı göz içi lenslerinin uygulanmasındaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Bu yeni teknolojinin kullanımıyla ameliyatta uzak-yakın ve astigmat için torik lensler daha hassas bir şekilde yerleştirilebiliyor. Bu yöntemle multifokal ve torik lenslerin yerleştirilebilmesi daha net bir görüş sağlayarak hastaları uzak-yakın gözlüklerinden kurtarıyor. Görme daha kısa sürede normale dönüyor; ayrıca komplikasyon riski de çok düşük.