Katolik Hristiyanlar Noel’i kutladı

Hz. İsa'nın doğum günü olarak her yıl 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gece olan Noel, Türkiye'nin pek çok yerindeki Katolik Hristiyanlar tarafından ayinlerle kutlandı.

Katolik Hristiyanlar Noel’i kutladı

İstanbul’da bulunan Saint Antuan ve Aya Dimitri Rum Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleştirilen Noel Ayini kalabalık bir katılımla gerçekleşti. Bu geceyi ibadet ederek geçirmek adına kiliselere koşan Katolik Hristiyanlar böyle görüntülendi.

SAINT ANTUAN

antuan-1antuan-2antuan-3antuan-4antuan-5antuan-6antuan-7

AYA DİMİTRİ RUM ORTADOKS KİLİSESİ

aya-dimitri-1aya-dimitri-2aya-dimitri-3aya-dimitri-4

MERSİN’DE NOEL AYİNİ

Noel, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Mersin’de yaşayan Katolik Hıristiyanlar tarafından da ayinlerle kutlandı. Merkez Akdeniz İlçesi’nde bulunan Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nde düzenlenen Noel ayini, rahip Francis Dondu yönetti. Renkli görüntülerin yaşandığı ayinde, Türkçe ve İtalyanca dualar edilerek İncil’den bölümler okundu.

mersin-1
mersin-2

Rahip Francis Dondu eşliğinde dua eden Hıristiyan cemaati, zaman zaman duygusal anlar yaşadı. Ayinin sonunda kutsal ekmek yenirken Noel ayini, kokteylin ardından sona erdi. DHA

mersin-4mersin-5mersin-6

İSKENDERUN’DA NOEL

Hatay İskenderun ilçesi Ortodoks Kilisesi'nde Noel Bayramı dolayısıyla ayin düzenlendi. Kilisenin ışıklarla süslendiği ayinde Hristiyan vatandaşlar ‘Noel Ayini’ni kutladı. Ayinde birlik ve beraberlik mesajları verilirken, şehitler için saygı duruşu ve dualar edildi. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği ayinde İskenderun Ortodoks Cemaati Ruhani Reisi Dimitri Yıldırım, “Şehitlerimizi rahmetle, saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun. Kederli ailelerine taziyelerimizi sunar Allah'tan sabır dileriz.

iskenderun-2

Bizler daima devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu arz ederiz. Noel bayramının tüm dünya alemine ve özellikle Türkiye'mize, devletimize ve milletimize huzur, barış, bolluk, kardeşlik, mutluluk getirmesini, Allah'tan diler iyi bayramlar mutlu Noeller dilerim” dedi.

iskenderun-3

Noel bayramı kutlamalarına İskenderun Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Can Teymur ve Hristiyan vatandaşların yanı sıra, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'de katılarak Hristiyan vatandaşların bayramlarını kutladı.

iskenderun-4

Ayin sonunda kilisede vatandaşlara Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli hediyeler dağıtıldı. İskenderun Ortodoks Kilisesi'nden sonra ise ayin İskenderun Katolik Kilisesi'nde devam etti. İHA

iskenderun-5iskenderun-6