Sözcü Plus Giriş

Kaynayan nehir hakkında belgesel çekildi

Çocukken kendisine anlatılan 'Kaynayan nehir' hikayelerinden oldukça etkilenen yer bilimci Andres Ruzo, Peru'nun Mayantuyacu bölgesinde kendisine anlatılan hikayelerdeki nehri buldu. Ruzo'nun hikâyesi hakkında kısa belgesel çekildi.

null
Güncellenme: 18:10, 01/11/2017

Southern Methodist Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan ve doktora çalışması sırasında nehri bulduğunu belirten Ruzo, kaynayan nehri çocukken kendisine o bölgeyle alakalı hikayeler anlatan teyzesi sayesinde bulduğunu belirtti. Nehirde canlı yaşamının yok denecek kadar az olduğunu belirten yer bilimci, volkanik oluşumun bulunmadığı bölgede insanı öldürecek derecede sıcak suya sahip olan nehrin keşfinin kendisini şaşırttığını söyledi.

Kaynağı İnka efsaneleri

Peru’da büyüyen ve coğrafyanın efsaneleriyle yetişen bir çocukluk dönemi geçiren Ruzo; bölgeye gelen İspanyolların Amazon ormanlarının diplerinde altın arayışına dair hüsranın nedeni olan zehirli ve kaynayan nehri konu alan hikayeden yola çıktı. Hikayeye konu olan nehri geçtiğimiz sene bulan yer bilimci hakkında çekilen kısa belgesel sosyal medyada kısa sürede viral haline geldi.

İlginizi ÇekebilirSusuzluk sorununu sis ile çözdüSusuzluk sorununu sis ile çözdü
Yayınlanma Tarihi:17:40,