Kazı çalışmalarında 30’a yakın çocuk mezarı bulundu

Bitlis'in Ahlat ilçesinde dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olarak bilinen ve bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında 9 binin üzerinde mezar taşının tespit edildiği Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda 30'a yakın çocuk mezarı da bulundu.

Kazı çalışmalarında 30’a yakın çocuk mezarı bulundu

Dünyanın en büyük Türk- İslam mezarlığı olarak bilinen, ‘Anadolu’nun Orhun Abideleri’ olarak da adlandırılan Ahlat’taki Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda, 5 ay önce başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) desteklediği çalışmalar, YYÜ Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kulaz başkanlığında yürütülüyor. İlk kazı çalışmalarının 1966 yılında ‘Selçuklu Meydan Mezarlığı ve eski Ahlat Şehri’ adıyla başladığı bölgede, son olarak 30’a yakın çocuk mezarı bulundu.

‘BURASI ANADOLU’NUN TAPUSU’

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. Kulaz, şunları söyledi:

– Ahlat, geçmişteki konumu açısından çok önemli bir merkez. Burası Anadolu’nun tapusu olan, kültür varlıklarının barındığı bölgedir. Mezar taşlarıyla, kümbetleriyle Ahlat gerçekten çok önemli bir merkez. Anadolu’nun fethinde önemli bir rol üstlenmiş ve üs olarak görev yapmıştır.

– Malazgirt Savaşı’ndan sonra da Anadolu’nun kapısı Ahlat üzerinden Türklere açılmıştır. Ahlat sadece Selçuklularla değil, büyük oranda Selçuklulara bağlı olarak farklı kültürleri de görebiliriz. İlhanlılar, Eyyubiler, Celayirliler, Akkoyunlular, Karakoyunlular gibi. Bütün bu kültürler Orta Çağ’da, buraya büyük bir kültür mirası bırakmışlardır. Mezar taşları, türbeler, kümbetler, hanlar, hamamlar ve kaleler bunların canlı tanıklarıdır.

Loading...