Kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip ve pasaport…

Sahipli köpek, kedi ve gelincikler için 'Pasaport' adı verilen kimlik çıkarılacak.

Kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip ve pasaport…

DENİZ AYHAN/ANKARA

Ev hayvanı sahipleri, hayvanların doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğini bildirecek. Ev hayvanları terk edilemeyecek. Yeni doğan ev hayvanı, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde il veya ilçe müdürlüklerine bildirilecek. Hayvanlara mikroçip takılacak ve 15 gün içinde veri tabanına kaydedilecek. Sahipli ev hayvanlarının kayıt altına alınmasına ilişkin masraflar hayvan sahiplerince karşılanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak bilgilerini bakanlığa bildirmesi zorunlu hale getirildi. Köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022’den itibaren en geç bir yıl içinde kayıt işlemi yaptıracak. “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmek” uyarınca, ev hayvanı sahibi; kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne bildirmekle yükümlü tutuldu. Sahipsiz hayvanlar ile, polis ve TSK’nın envanterindeki köpekler ise, kapsam dışında tutuldu.

Ev hayvanı sahipleri, hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden sorumlu olacak ve onları terk edemeyecek. Hayvanların sahibi 16 yaşından gün almış, 18 yaşını doldurmamış ise veli veya vasisi sorumlu olacak. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanlara yönelik tedaviler, pasaportuna işlenecek.

kedi-ic

DERİ ALTINA ÇİP TAKILACAK

Kedi, köpek ve gelinciklerin boynunun sol tarafında kulağa yakın kısmına ve deri altına mikroçip yerleştirilecek. Mikroçip uygulaması veteriner hekimlerce yapılacak. Kontrolleri esnasında mikroçipi okunamayan ya da düştüğü anlaşılan ev hayvanları için yeniden mikroçip uygulaması yapılacak. Yeni doğan ev hayvanının sahibi doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde bildirimde bulunacak.

Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde veri tabanına kaydedilecek. Bu hayvanlara yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgiler en geç 15 gün içinde kaydedilecek. Ev hayvanı sahibi, çıkarılan pasaportların kaybolması, çalınması veya imhası halinde en geç 60 içinde durumu bildirecek. 15 gün içinde yeniden pasaport hazırlanacak.

kopek-ic

ÖLÜM VE KAYIP BİLDİRİLECEK

Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Ev ve süs hayvanlarının alınıp satıldığı işletmelerce güncel kayıtlar tutulacak. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler bu hayvanları sahiplenmek istemeleri halinde kayıtlarını yaptıracak. Eğer hayvanın resmî kayıtlarda daha önce sahipli olduğuna dair bilgi ve bulguya rastlanırsa önceki sahibine durum bildirilecek ve ev hayvanını gelip teslim alması için 30 gün süre verilecek. Bu süre içerisinde alınmadığı taktirde isterse bulan kişiye verilecek.