Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kendinize mi güvenmiyorsunuz sevdiginize mi?
Kendinize mi güvenmiyorsunuz sevdiginize mi?
İkili ilişkilerde en önemli duygu güven. İlişkilerin omurgasını oluşturan güven duygusu eksikliği ailelerin parçalanmasına kadar birçok sorunu gündeme getiriyor. Peki gerçekte karşınızdaki kişiye mi güvenmiyorsunuz yoksa kendinize mi?
Yaşam 28 Ocak 2018 - 04:15

Taner BİLDİK

Kapanması zor bir boşluk

İnsanlar aşk ilişkilerinde de sosyal ilişkilerde de karşısındaki kişiye güvenmek ister. Çünkü güven içinde dürüstlük, açıklık, tutarlılık, sadakat barındıran güçlü bir dürtüdür. İnsan bu dürtüden mahrum kaldığında ilişkilerde bozulmalar başlar. Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, “Bazı ilişkilerde güven duygusunun yarattığı boşluk zaman içinde kapanması zor bir boşluğa dönüşür” diyerek güven duygusunun önemini anlattı.

shutterstock_792338227

Hangi davranışlar güvensizlik yaratır?

– Kendini karşısındakine kanıtlama çabası,

– Gereğinden fazla açıklamalarda bulunmak,

– Bir konuda çok fazla mazeret ve bahane bulmak,

– Karşı tarafı ikna etmek için ekstra çaba göstermek,

– Abartılı anlatımlar yapmak.

shutterstock_750687058

Güven problemini aşmak için…

– İlişkilerde bir hayatı paylaşıyor da olsanız, herkesin bir birey olarak hayatı olduğunu unutmamak gerekir. Bu noktada sınırları belirlemeli ve dozu aşan müdahalelerden vazgeçmelisiniz.

– Empati kurmayı unutmayın. Eğer güven problemine yol açacak bir şeyler yaptıysanız, bu noktada atılacak en önemli adım, empati kurmak. Bu durumda karşınızdakiyle empati kurarak “Onun yerinde ben olsaydım ne olurdu?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz

– İletişim kurun. Problemleri ertelemeyi değil, konuşarak çözmeyi seçin. Karşılıklı duygu aktarımı yapın ve mevcut problemleri dile getirin.

Etiketler