Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kilo sorunu olana peynir Kars’tan
Kilo sorunu olana peynir Kars’tan
Kars'ta üretilen organik çeçil peyniri kilo problemi olanların tüketimi için çok ideal...
Yaşam 1 Nisan 2016 - 07:41

Diyet yapanlar için hem sağlıklı hem de az yağlı bir seçenek olan çeçil peyniri Kars’ta üretiliyor. Tuz oranı da çok az olan bu peynir hakkında Levent Özşahin, kaşar peynirinden yüzde 40 oranında daha az yağlı olduğunu söyledi.

Ata dededen mandıracı Levent Özşahin, Kars çeçil peynirinin, yağının az ve kalorisinin düşük olması ile kilo problemi olanlar için ideal bir peynir olma özelliğine sahip olduğunu, yanı sıra hazırlanışı itibari ile hijyenik olmasının ise albenisini artırdığını söylüyor.

Çeçil peynir, yapımında daha çok yağsız inek sütü kullanıldığına değinen ve 100 gramda 140 kcal olduğuna vurgu yapan Özşahin, tuzunun ise oldukça az olduğunu ifade ederek, “Kilo problemi olanlar ile diyet yapanlar için ideal bir peynirdir.” diyor.

EN HİJYENİK PEYNİRLER ARASINDA GÖRÜLÜYOR

Light çeçil peynirin geçmişinin çok eskilere dayandığını hatırlatan Özşahin, “Bizler çeçil, diğer bir adı ile civil peynir yapıyoruz. Avrupalılar lightı bilmezken biz light peynir yapıyorduk. Bu peynirin yağ oranı çok düşüktür. Gravyer peynir ile çeçil peynirin yağ oranı arasında yüzde 60 fark vardır. Kaşardan ise yüzde 40 civarında daha yağsızdır.” diye konuşuyor.

Çeçil peynirin yöresel olduğu için tercih edildiğini kimsenin light olup olmadığını bilmediğini aktaran Özşahin, “Avrupalılar ‘light ürün’ diyor marketlerde satıyor. Bizimki de yağsız peynir ve yüz yıl önce bulmuşuz. Ama kendimizi ifade edememişiz. Ayrıca, çeçil peynir 70 derece kaynama oranı ile en hijyenik peynirler arasındadır.” diye bilgi veriyor.