Kilo vermek için diyet mi cerrahi işlem mi daha kalıcı?

Sağlıklı zayıflamak mümkün mü? Kilo verme yöntemleri nelerdir? gibi soruların cevabı araştırılıyor. İşte uzmanından zayıflamak için düşük kalorili tavsiyeler...

Kilo vermek için diyet mi cerrahi işlem mi daha kalıcı?

Cerrahi müdahalelerle kilo vermek mümkün ancak tabii ki önemli olan sağlıklı zayıflamak. Kilo vermenin en doğal ve kolay yolu ise sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sağlıklı zayıflamak için kilo verme yöntemleriyle ilgili tavsiyeleri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Indrani Kalkan, mide botoksu, lazer lipoliz, soğuk lipoliz, mide balonu gibi yöntemlerin ne derece sağlıklı olduğuyla ilgili bilgi verdi.

Zayıflama yöntemlerinin ayrı ayrı ele alınması gerektiğini belirten Kalkan, şu bilgileri verdi:

“Mide botoksu kolay uygulanabilir ve düşük komplikasyonlu bir cerrahi girişim yöntemi olduğu için özellikle son yıllarda obezite hastalarının taleplerinin artmış olduğunu görmekteyiz. Literatür incelendiğinde mide botoksu uygulaması ile elde edilen ağırlık kayıplarının çoğunlukla uygulanan diyete bağımlı olduğu görülür.”

KİLO VERME YÖNTEMLERİ SAĞLIKLI MI?

Mide botoksu hakkında bilgi veren Dr. Indrani Kalkan şöyle devam etti:

“Düşük kalorili diyet uygulanmadığı takdirde mide botoksu uygulamasının etkisiz olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Lazer lipoliz ve soğuk lipoliz uygulamalarında amaç yağ hücrelerinin yapısını bozarak vücuttan atılmasıdır. Lazer lipolizde yağ hücreleri lazer ışınları ile parçalanır. Soğuk lipoliz yönteminde ise yağ hücreleri belli bir dereceye kadar soğutulup dondurulur, dokulara zarar verilmeden yağların vücuttan atılımının genel olarak sağlanması amaçlanır. Soğuk lipoliz uygulanan bireyler uygulama sonrası günlük hayatlarına devam edebilirken, lazer lipoliz cerrahi bir müdahale olduğu ve lokal anestezi ile yapıldığı için birkaç gün istirahat gerektirebilir. Mide balonu yapılması 15-20 dakika süren endoskopik bir yöntemdir. Geçici bir uygulamadır ve balonun midede kalış süresi 6 aydır. 180 gün tamamlandıktan sonra mide balonunun çıkarılması gerekir. Yöntemin sağlıklı olarak kabul edilebilmesi için bireye uygunluğunu titizlikle değerlendirmek, uygulanacak hastaların beslenme alışkanlıklarını ve mevcut hastalıklarını göz ardı etmemek gereklidir.”

“BAZI DURUMLARDA BU TİP YÖNTEMLERİN UYGULANMASI KAÇINILMAZ”

Dr. Kalkan, bazı durumlarda bu yöntemlerin kaçınılmaz olduğu bir gerçek olduğuna ve bu yöntemlerin kullanıldığı durumlarla ilgili “Lipoliz daha çok vücut şekillendirmek, beden incelterek normal vücut hatlarına ulaşılması için bölgesel kilolar için uygulanmaktadır. Mide botoksu ve mide balonu süper obez ve morbid obez grubu, genel anestezi alması sakıncalı olan ve yandaş hastalığı bulunan bireylerde obezite ameliyetı öncesi azami ağırlık kaybı için geçici olarak uygulanabilir” dedi.

“DİYET YAPILMADIĞI TAKDİRDE VERİLEN KİLOLAR GERİ ALINIYOR”

Bu yöntemlerin dışında diyet yapılması da gerektiğini ve yapılmadığı takdirde verilen kiloların geri alındığını belirten Dr. Indrani Kalkan “Obezite kompleks bir hastalık olarak değerlendirilmelidir. Obezite tedavisi multidisipliner bir yaklaşım sağlanarak yürütülmelidir. Bu tür yöntemlere başvuran kişiler sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmadıkça uzun vadede kaybettiği ağırlıkları geri alabilmektedirler. Sağlıklı bedensel ağırlığa ulaşabilmek ve bu ağırlığı korumak için bu tip yöntemlerin diyetisyen eşliğinde bireysel özellikler göz önünde bulundurularak uygulanması gereklidir” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA NASIL OLMALIDIR?

Dr. Indrani Kalkan sağlıklı zayıflamanın nasıl olabileceğini de şöyle anlattı:

“Bireylerin sağlıklarını düşünmeden bir an önce incelme istekleri yanlış uygulama risklerini de beraberinde getirir. Vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli alımı için alınanda uzman diyetisyenler tarafından oluşturulan diyet programları uygulanabilir. Diyet ile birlikte düzenli egzersiz uygulamaları, kısa vadeli hedefler yerine uzun süreli hedefleri benimsemek, herhangi bir hastalık var ise doktor kontrollerini ihmal etmemek ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilmek gereklidir. Kişiler sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabildiği ve bu alışkanlığı hayat boyu uygulamaya gayret ettiği sürece sağlıklı zayıflamak kaçınılmaz olacaktır.” (DHA)