Kimi yöneticiyken çiçekçi oldu, kimi de muhasebeciyken aşçı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘kadın dostu kent’ vizyonu doğrultusunda kentteki kadın girişimcileri artırıyor. Belediye’den sertifika alan kursiyerler, kendi işlerini kuruyor, sevdikleri meslekleri yapıyor.

Kimi yöneticiyken çiçekçi oldu, kimi de muhasebeciyken aşçı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki kadın girişimcilerin sayısını giderek arttırıyor. Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası'ndan sertifika alan kursiyerler kısa sürede iş sahibi oluyor.

Evrim Küçük, artık profesyonel bir aşçı.

Kimi hayallerini 50'sinden sonra verdiği radikal bir kararla gerçekleştiriyor, kimi açtığı iş yeri sayesinde kadın istihdamına katkı sağlıyor, kimi de lezzet ustası oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası yetişmiş işgücünü ekonomiye kazandırmaya devam ediyor. Meslek edinme amacıyla farklı branşlarda verilen eğitimlere katılan kursiyerler ise kısa zaman içinde iş kapılarını aralıyor.

OTELDE ŞEF OLDU: Muhasebeciyken belediyenin kurslarına katılan Evrim Küçük, 5 yıldızlı bir otelde, çocuk menüsü şefi olarak çalışıyor. Küçük, “Belediyemiz bizim ailemiz gibi. Baştan bu yana yanımızda oldu” diyor.

Kıymet Gökoğlan, Evrim Küçük ve Pınar Nergiz o isimler arasında yer alıyor.

Yönetici olan ve çiçeklere büyük ilgi duyan 50 yaşındaki Gökoğlan, “Oturduğum evin balkonu çiçekçi dükkanı gibiydi. Kızımın da isteği ile bir çiçekçi dükkanı açtım. Meslek Fabrikası'nda çiçekçilik eğitimi alarak profesyonel hale geldim” dedi. 28 yaşındaki Pınar Nergiz, dikiş kursuna katılıp, kendi işinin sahibi haline gelirken, Evrim Küçük ise muhasebeciliği bırakıp, yine kurs eğitimiyle usta bir aşçı olmuş.

DİKİŞ DİKMEYİ SEVİYOR:  Meslek Fabrikası'nın dikiş kursunu bitiren Pınar Nergiz, atölye açtı. Kadın ve çocuk pijamaları diken Nergiz, işyerinde 3 kadına da istihdam sağladı. Artık onlar da sevdikleri işi yaparken, para kazanıyorlar.

 

Loading...