Sözcü Plus Giriş

Kimse nasıl üretildiğini bilmiyor… 500 yıllık sandığın sırrı çözülemiyor

Mardin'de 500 yıllık olduğu tahmin edilen sandığın sırrı çözülemiyor. 'Kildan' da denilen hamam sandığının sahibi Özcan kardeşler, tek parça bakır kullanılarak üretilen sandığın kapağı dışında hiçbir yerinde kaynak olmadığını belirterek, "Böyle bir kildanı daha önce ne gördük ne de duyduk. İsteyene bin 500 liraya satarız. Nasıl yapmışlar çözemedim" dedi.

Güncellenme: 17:17, 23/11/2020
Kimse nasıl üretildiğini bilmiyor… 500 yıllık sandığın sırrı çözülemiyor

Mardin’de 500 yıllık olduğu tahmin edilen ve nasıl üretildiği çözülemeyen sandık bin 500 liradan satışa çıkarıldı.

Tarihi Bakırcılar Çarşısı’nda baba mesleğini sürdüren Mehmet ve Ahmet Özcan kardeşler, bölgede kildan diye de bilinen hamam sandığını, 4 yıl önce tamir için kendilerine getiren bir vatandaştan satın aldı. Tek parça halinde bakırdan yapılan ve kapağı dışında hiçbir yerinde kaynak izi olmadığını gören kardeşler, sandığı dükkanlarında sergilemeye başladı. Aynı zamanda sandığın nasıl tek parça halinde yapıldığını çözmeye çalışan kardeşler, 4 yıl süresince bunu başaramadı.

“NASIL YAPMIŞLAR ÇÖZEMEDİM”

Sandığın bakırcılık konusunda bir sanat abidesi olduğunu belirten Mehmet Özcan, “Biz de dükkanda süs diye sergilemeye başladık. 4 yıldır dükkanda öyle duruyor. Bu kildan, tek parça bakırdan üretilmiş. Hiçbir yerinde kaynak yok. Biz de bunlardan yapıyoruz ama alt tarafı, üst tarafı ve kenarlarını kaynakla birbirine yapıştırıyoruz. Kendimizi bildik bileli bu işi yapıyoruz ama böyle bir kildanı daha önce ne gördük ne de duyduk. İsteyene bin 500 TL’ye satarız. Nasıl yapmışlar onu çözemedim” dedi.

(FOTO: DHA)

“50 YIL ÖNCE GELİNLERİN GÖZDESİYDİ”

Hamam sandığının 50 yıl kadar önce gelinlerin gözdesi olduğunu ifade eden Özcan, “Mardin’de kız istemeye geldiklerinde, gelinin ailesinin ilk koşullarından biri de bu kildanlardı. Kildan almayana kız vermiyorlardı ve bu tamamıyla Mardin’e özgü bir şeydi. Sandıkların içine sabun, tarak, kese ve tırnak makasları konulur ve gelinler kendileriyle hamama götürürlerdi ama şimdi ne hamam kaldı ne de bu kildanlara ilgi” diye konuştu. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:17:15,