Kıpırdamadan 5 gün saz kedisini fotoğrafladı

Nesli tehlikedeki saz kedisi Adana'da görüntülendi. 2020 ocaktan beri kedinin izini süren fotoğrafçı İdris Ölmez önce fotokapanla 1.5 ay veri topladı. İlk 2 denemede başarısız oldu. En son full kamuflajla arazide günlerce bekleyip başarıya ulaştı.

Kıpırdamadan 5 gün saz kedisini fotoğrafladı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı İdris Ölmez, 2020 yılının ocak ayında saz kedisini görüntüleme kararı aldı. Saz kedisiyle ilgili bilgi toplayıp hazırlık yapan Ölmez, fotokapan kurarak 1,5 ay saz kedisi ile ilgili veri topladı.

Pandeminin başlaması ile çalışmalarına ara veren Ölmez, kısıtlamaların kalkmasıyla Adana’ya gidip, belirledikleri alanda kamuflaj kurarak saz kedisini beklemeye başladı. 3 ve 5 günlük iki denemesinde başarısız olan Ölmez, aylar sonra tekrar Adana’da aynı bölgede kamp kurdu.

–    

Ölmez, 3’üncü denemesinde ilk gün akşam saatlerinde çalıların arasında saz kedisini gördü. Ölmez, ardından bölgede 5 gün boyunca saz kedisini izleyip, her anını görüntüledi. Ölmez’in gece ve gündüz günün farklı zamanlarında karnını doyururken, gezerken görüntülediği saz kedisinin fotoğrafları hayran bıraktı.

“5 GÜN GECE-GÜNDÜZ GÖZLEMLEDİM”

İdris Ölmez, “İlk olarak özelliklerini, ön bilgilerini araştırıp, kendime notlar aldım. Hazırlığımı tamamlayarak en kolay Adana’da bulacağımı hesaplayarak oraya gittim. Geçiş noktalarına fotokapanlar kurdum. 3 kez gittim, ilk ikisinde boş döndüm. Son gittiğimde daha hazırlıklıydım. Akşam karanlığında çalıların arasında iki ışık parladı. Yakınlaşınca saz kedisi olduğunu fark ettim. Devam eden günlerde saz kedisini 5 gün izledim. Gün ışığında görmek daha güzeldi” dedi.

“ÇIĞLIK ATMAMAK İÇİN ZOR TUTTUM”

Görüntülediği türleri ‘yabanın izinde’ isimli sosyal medya hesaplarında paylaşan Ölmez, “Kediler ürkek olduğu ve koku alma duyuları geliştiği için çok iyi gizleniyordu, ne kadar gizlenme ağının içinde olsak da kokumuzdan hissediyordu. Göz göze geldiğimizde aramızda 10-15 metre vardı, çığlık atmamak için zor tuttum kendimi. Şu ana kadar da 320’den fazla kuş türü ve 30 civarında büyük memeli türü görüntüledim. ‘Yabanın izinde’ adlı sosyal medya hesaplarımda fotoğrafları paylaşıyorum” diye konuştu. (DHA)

Loading...