Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kirli hava sağlığımızı tehdit ediyor! 13 Şubat 2019 18:26
1 Kirli hava sadece dışarıda değil evde de sağlığımızı tehdit ediyor. İç Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Osman Erk, “Bu tehlike alerjiden kansere kadar birçok hastalığı tetikliyor” dedi ve şu açıklamaları yaptı.
2 Ev içi kirlilik, Amerikan Çevre Koruma Kuruluşu (EPA) tarafından en acil sağlık sorunlarından biri olarak ilan edildi. Yapılan çalışmalar ve ev içi ölçümler sonucunda bazı evlerin havasının dış ortama göre 100-500 kat daha kirli olduğu belirlendi. Evde kullanılan deterjan, böcek ilacı gibi malzemelerin ve gıdalarda bulunan toksik kimyasal maddelerin birçoğuna, insan kanında ve yağ dokusunda rastlandı. Dolayısıyla bu kirletici kimyasalların pek çok sağlık sorununun en önemli nedeni olarak gösterildi.
3 Temizlik ürünlerinin evde en çok maruz kalınan zehirli maddeler olduğu tespit edildi. Yapılan bir çalışmaya göre bütün gününü evinde temizlik yaparak geçiren ev kadınlarının kanserden ölüm oranı dışarıda çalışan kadınların iki katı kadardır. Yaygın görülen burun akıntısı, göz yaşarması, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, üst solunum yolu enfeksiyonu ve cilt bozuklukları gibi rahatsızlıkların birçoğu ev içi hava kirliliğine neden olan kimyasallara vücudun gösterdiği alerjik reaksiyonlardır. Çocuklarda alerjik sorunlar, astım; yetişkinlerde kanser ve diğer kronik hastalıklar da ev içi kirlilikle ilintilidir.
4 Deterjanlar en tehlikeli kimyasal maddeleri içinde gizleyen, insan ve çevre sağlığına zarar veren ürünlerdir. Ambalajlı gıdalar ne kadar katkı maddesi içerirse, deterjanlarda da aynı şekilde birçok katkı maddesi vardır. Deterjanlar; temizleyici, renklendirici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık verici, esans, korozyon önleyici ve antimikrobik kimyasallar gibi birçok toksik madde içerir.
5 Temizlik ürünleri asit, fosfat, klorür ve daha birçok toksik madde barındırır. Çamaşır ve bulaşık deterjanlarında yumuşatıcı olarak kullanılan fosfat çevre kirliliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Evlerde ve lokantalarda yemek kaplarında biriken kimyasal deterjan artıkları kronik deterjan zehirlenmesine yol açabilir. Bu deterjanlarda bulunabilen klor, furan ve dioksin gibi toksik kanserojen bileşiklerin ortaya çıkmasına neden olur.
6 Kömür, gaz gibi yakıtlar; mikrobiyolojik etmenler (mantarlar, virüsler, bakteriler, maytlar, algler ve diğer alerjenler), radon ve elektromanyetik radyasyon da iç ortamın havasını olumsuz etkiler. Sigara içmek ve yemek pişirmek sonucunda da bazı kimyasal maddeler ve partiküller kapalı ortam havasına eklenir.
7 Mümkün olduğu kadar kimyasal temizlik ürünleri yerine doğalları tercih edilmeli. Gün içinde ev sık sık havalandırılmalı. Evin neminin yüzde 50 ya da daha düşük bir seviyede olmasına dikkat edilmeli. Bulaşık makinesinde yıkanan kap-kacaklar sirkeli su ile temizlenmelidir.

Nazan Doğaner Halıcı