Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kırmızı et yerine bitkisel protein
Kırmızı et yerine bitkisel protein
Bilimsel çalışmalar kırmızı etin başta kanser olmak üzere birçok hastalığı tetiklediği yönünde. Oysa bitkisel proteinlerle sağlıklı beslenmek mümkün. Özellikle sakız kabağı proteiniyle buğday ruşeyminin faydaları saymakla bitmiyor...
Yaşam 24 Şubat 2018 - 02:56

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

Buğday ruşeymi

bugday

Ruşeym, buğdayın özü, embriyosu yani en değerli kısmıdır. Bir ton buğdayın embriyosundan 20 ton rüşeym çıkar. Ondan da 1.5 kilo kadar buğday özü elde edilir. 100 gram koyun etinde 20 gram civarında protein varken 100 gram yağı alınmış buğday ruşeyminde 30 gramdan fazla doğal protein bulunmaktadır. İçerdiği protein miktarı hemen hemen 7-8 yumurtaya eşittir. Yağı alınmış ruşeym meyve suyu, süt, yoğurta karıştırılarak içildiği gibi… Salatalara veya çorba içine konularak alınabilmektedir. Sınai endişelerle ve beyaz ekmeğe yöneliş nedeniyle, buğday öğütülürken undan uzaklaştırılan bu değerli bölümün, SC-CO2 ekstraksiyonu yöntemi ile yağı azaltılarak, dayanıklılığı artırılmakta ve yüzde 100 doğal içerik zenginliğiyle tüketime sunulmaktadır.

Sakız kabağı proteini

sakiz-kabagi

Spor yapanlar, kaslarını geliştirmek ve daha enerjik, güçlü olmak isteyenler için mükemmel bir besin takviyesidir. Sakız kabağı proteininin 100 gramında 54.1 gram protein bulunur. Bu da yaklaşık 300 gram etteki ve 15 pişmiş yumurta beyazındaki proteine bedeldir. Sakız kabağı proteini, yüksek protein ve yüksek miktardaki liflerin yanı sıra çinko, demir, mangan, magnezyum, fosfor, selenyum, potasyum ve A, B1, B5, B6 vitaminleri içerir. Son yıllarda Amerika'da yüzde 90 bitkisel, yüzde 10 hayvansal protein kullanılması tavsiye edilmektedir. Tüm bu faydaları sağlaması için SC-CO2 ekstraksiyonu yöntemiyle yüzde yüz doğal olarak üretilmiş olması gerekir.

Nasıl tüketilir?

Sakız kabağı proteini; omlete veya sevdiğimiz bir yiyecek içeceğe katılabilir. Çorbaya, salataya, zeytinyağlı yemeklere, pilava, ayrana, yoğurda veya meyve suyuna iyice karıştırarak kolayca tüketebilirsiniz.

faydalari

İşte faydaları

Buğday ruşeymi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir; çocuklarda fizyolojik gelişmeyi destekler; yorgunluğu önler, kolesterol düzeyini düşürür. İçinde bulunan oktasanol maddesi, adale içi glikojen depolarını koruyup oksijen kullanım kapasitesini yükselterek enerjiyi artırır. Kasları güçlendirir ve vücudun gelişmesini sağlar. Yağlanmayı engelleyip fazla yağların yanmasına yardımcı olur. Bağırsak florasının ve mikrobiyal dengenin korunmasına katkı sağlar. Cinsel gücü artırmasının yanı sıra sperm sayısını da çoğaltarak çocuk sahibi olma şansını artırır. Kozmetik olarak kullanıldığında da yüzdeki, vücuttaki lekeleri ve kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olur.