Kışın nemli bir cilt için ne yapmalı?

Kış aylarında soğuk havalar cildi kurutuyor

Kışın nemli bir cilt için ne yapmalı?

Ciltteki nem dengesini korumak için bu aylarda daha dikkatli olmak gerekiyor. Uz. Dr. Serra H. Öcal, hem nem kaybının nedenlerini hem de neler yapmamız gerektiğini anlattı.

NEM KAYBININ EN BÜYÜK SEBEBİ

Deride çatlaklıklara, pullanmalara ve de dökülmelere sebep olan cilt kuruluğunun başlıca nedeni derideki nem kaybı olduğunu söyleyen Öcal, “Nem kaybının en büyük sebebiyse şeker, tiroit vede alerji şeklinde hastalıklar dışarısında mevsimsel değişiklikler, kuru iklim, güneş, su vede rüzgar şeklinde dış etmenlerdir. Cilt yüzeyini tahriş edici, zararlı kimyasallar, sert sabunlar ve de daimi banyo etmek de cilt kuruluğunun sebepleri arasındadır.” dedi.

NE YEMEK GEREKİYOR?

Yaz, kış bol su tüketilmesi konusunda tavsiyelerde bulunan Uz. Dr. Serra H. Öcal, şöyle konuştu: “Ciltteki nem kaybını engellemek için küçük tedbirler almak ve de yararlı alışkanlıklar gerekir. Her şeyden önce kullanılan ürünleri seçerken cildin kuruluk oranına, yaşa ve nemlendiricinin içeriğine bilgi edilmeli, sivilce sorunu olanlarda gözenekleri tıkamayan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Gıdalarda ise cildin nem ihtiyacını karşılayan besinler tercih edilmelidir. A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, omega 3, omega 6 yağları ile birlikte antioksidan içeren besinler cilt kuruluğunu gidermektedir. Yaz, kış bol su tüketimi cildin neme kavuşması açısından çok önemlidir.”

Loading...