Kişisel tedavi kanserin geleceğine damga vuracak

Geçmişte ‘amansız hastalık’ olarak adlandırılan kanserle mücadelede kişiselleştirilmiş tedavi önümüzdeki 10 yıl içinde standart yaklaşım olacak. Bu konuda FMI (Foundation Medicine Inc.) Uluslararası Medikal Bölümü Başkan Yardımcısı Tariq Mughal’e merak ettiklerimizi sorduk.

Kişisel tedavi kanserin geleceğine damga vuracak

– Kısaca FMI'dan bahseder misiniz?

Foundation Medicine Inc., kanser tedavisinde son teknoloji yaklaşımları hekimlerin ve hastaların hizmetine sunarak, kişiselleştirilmiş tedaviyi yüzbinlerce kişi için ulaşılabilir hale getiriyor.

– Kanserde en yeni tedavi yöntemleri neler?

Birçok hedefe yönelik tedavinin son yıllarda ruhsat aldığını görüyoruz. Önemli gelişmelerden bir tanesi de bir kanser immünoterapisinin, tümör dokusunun kökenine bakılmaksızın bazı ilerlemiş kanser türlerinin tedavisi için onaylanması oldu.

kansere-karsi

On yıla kadar dünyanın her yerinde

– Beş yıl sonra kişiselleştirilmiş tedavilerin geleceği nokta ne olacak?

Rutin kanser tedavisine en yenilikçi bilimsel ve teknolojik gelişmeleri dahil etme misyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Bu bağlamda, kişiselleştirilmiş tedavinin önümüzdeki on yıl zarfında dünyanın her yerinde kanserle mücadelede standart yaklaşım olacağını düşünüyoruz. Kişiselleştirilmiş tedavi, doğru ilacı, doğru zamanda, doğru hastaya ulaştırabilmemizi sağlıyor.

Stratejik bir işbirliği

– FMI'nın Roche ile işbirliği konusunda neler söyleyeceksiniz?

Roche, onkoloji alanındaki uzmanlığını FMI'nın moleküler genetik bilgilere öncülük eden yaklaşımıyla birleştirmek ve böylece kanser hastalarına yönelik kişiselleştirilmiş tedavileri daha ileriye taşımak amacıyla 2015 yılında FMI ile geniş kapsamlı stratejik bir işbirliği içerisine girdi. Şu an Roche ve FMI ekibi bu hedef doğrultusunda gerekli uluslararası altyapının oluşturulmasında görev alıyor.