Sözcü Plus Giriş

Kızının okul taksidini ödeyemeyen anneye hapis kararı! AHBAP borcu ödedi, hapisten kurtardı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde oturan Deniz Çavuş (46), kızını gönderdiği özel lisenin 7 bin liralık taksidini ödeyemeyince icralık oldu. Borç için imzaladığı taahhüdü yerine getirmeyen Çavuş, 90 günlük hapis cezası aldı. 4 Ekim'e kadar borcu ödeyemezse hapse girecek olan anneye 'AHBAP' yardım eli uzattı. AHBAP Platformunun kurucusu olan sanatçı Haluk Levent, sosyal medya üzerinden Deniz Çavuş'a ulaşarak, yardım etme talebinde bulundu. Daha sonra gereken para platform üyelerinin girişimiyle toplandı ve Çavuş'a teslim edildi.

Güncellenme: 20:15, 27/09/2018
Kızının okul taksidini ödeyemeyen anneye hapis kararı! AHBAP borcu ödedi, hapisten kurtardı

Manavgat’ta oturan Deniz Çavuş, 2015- 2016 eğitim- öğretim yılında o dönem lise son sınıfta okuyacak kızı N.K.’yi, hem dershane masrafından kurtulmak hem de o yıl temel lise uygulamasıyla eğitim ücretinin bir kısmının devlet tarafından karşılanmasından faydalanmak amacıyla özel bir okula kaydettirdi. Bir süre sonra, hediyelik eşya dükkanı bulunan Deniz Çavuş’un işleri bozuldu, iş yerinin bulunduğu çarşı da kaçak olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkıldı.

TAAHHÜT İMZALADI

İş yerini başka bir yere taşıyan Deniz Çavuş’un işleri düzelmedi ve başta vergi dairesi olmak üzere piyasaya borçlarını ödeyemedi. Kendi borçları ve bir kefalet nedeniyle çıkan borç sonrası evi, otomobili haczedilerek satılan Çavuş, kızını yazdırdığı özel okula olan yaklaşık 7 bin liralık borcunu da ödeyemedi ve icraya verildi. Deniz Çavuş’un kızı N.K. ise girdiği sınavda Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü kazandı. Baba ve kızı, üniversiteye kayıt için gereken diplomayı almak için borçlu oldukları okula gittiklerinde, yetkililer borç ödenmezse veya ödeme taahhüdünde bulunulmazsa diplomayı vermeyeceklerini söyledi. Deniz Çavuş, bunun üzerine icra dairesine giderek taahhüt imzaladı ve diplomayı okuldan alarak, devletin verdiği öğrenim ve katkı kredisiyle kızının üniversiteye kaydını yaptırdı.

HAPİS CEZASI VERİLDİ

Kızı bu yıl 3’üncü sınıfta olan Deniz Çavuş, aradan geçen sürede iş bulamadı ve eski eşinin desteğiyle ayakta durmaya çalıştı. Borçları ve hacizler nedeniyle rahatsızlanan Çavuş, göğsünde çıkan kitle nedeniyle psikolojik olarak da zor günler geçirmeye başladı. Kızının okuluna olan borcu ödeme taahhüdüne uymadığı gerekçesiyle Manavgat İcra Ceza Mahkemesi tarafından hakkında 90 günlük tazyik hapsi kararı verilen Deniz Çavuş, geçen pazartesi gittiği Manavgat Devlet Hastanesi’nde muayenesinin ardından jandarma tarafından gözaltına alınarak adliyeye götürüldü ve mahkeme kararı tebliğ edildi.

‘TAAHHÜT VERMEK ZORUNDA KALDIM’

Yaşadığı duruma isyan etme noktasına geldiğini belirten Çavuş, kızı için 3 ay değil gerekirse 10 yıl hapiste yatabileceğini söyledi. Deniz Çavuş, şöyle dedi:

“Kızım üniversite sınavlarını kazandı. Özel bir okuldaydı, okula kayıt ettirmek için diplomasını almak zorundaydım. Okula borcum olduğundan dolayı gittim, kızın diplomasını vermediler. Bana, ‘Ya avukata taahhüt imzalarsın ya da borcunu ödersin, o diplomayı o şekilde sana veririz’ dediler. Önce Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittim, durumu izah ettim, sonra BİMER’e yazı yazdım, ‘Kızımın diplomasını vermiyorlar’ diye. Avukata taahhüt imzaladıktan sonra geldim savcılığa ‘Bana zorla taahhüt imzalattılar, kızımın diplomasını vermiyorlar, kızımın hayatı söz konusu’ dedim. Zorunlu olarak avukata taahhüt vermek zorunda kaldım. Ama ben bu taahhüdü yerine getiremedim. Şimdi hakkımda 3 ay hapis cezası çıktı. Bu hapis cezasına razıyım. Zaten param olsaydı, borcumu ödemiştim.”

‘EVİM, ARABAM HER ŞEYİM GİTTİ’

Özel okula olan toplam borcunun avukatlık ücretiyle birlikte yaklaşık 7 bin lira olduğunu belirten Çavuş, “İşlerim çok iyiydi fakat bir kefillikten dolayı bütün evim, arabam, her şeyim gitti. Şu anda işsiz durumdayım. Zaten ben borçtan kaçmıyorum. ‘Ödemem’ de demiyorum ama ödeyecek durumum yok şu anda” diye konuştu.

BORCU ÖDEMEZSE 4 EKİM’DE HAPSE GİRECEK

Hastalığı nedeniyle belinde tıbbi bir cihazla dolaşan Deniz Çavuş’un, borcunu ödeyecek parayı bulamazsa 4 Ekim Perşembe günü Denizli’de bulunan Bozkurt Açık Cezaevi’ne hapis cezasını çekmek için teslim olması gerekiyor.

‘AHBAP’ OKUL TAKSİDİNİ ÖDEDİ, HAPİSTEN KURTARDI

Haberin gündeme düşmesi üzerine sanatçı Haluk Levent, sosyal medya üzerinden Deniz Çavuş’a ulaşarak, yardım etme talebinde bulundu. AHBAP Platformunun kurucusu da olan Haluk Levent, daha sonra platformun Antalya Şubesi ile temasa geçerek Çavuş’a yardım edilmesini istedi. Platform üyelerinin girişimiyle Antalyalı iş insanı Kerem T., Deniz Çavuş’un borcu olan 7 bin lirayı ödeyeceğini söyledi. Kerem T. daha sonra parayı AHBAP Platformu Antalya Şubesi’ne teslim etti. Akşam saatlerinde Manavgat’a gelen platform üyesi 6 kişi, Deniz Çavuş’u evinde ziyaret ederek parayı verdi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Deniz Çavuş yarın sabah icra dairesine giderek parayı yatıracağını ve hapis cezasını kaldıracağını söyledi. Platform üyelerine teşekkür eden Çavuş, 4 Ekim’e kadar parayı yatırmadığı takdirde hapse gireceğini söyledi.

DENİZ ÇAVUŞ'UN BORCUNU AHBAP PLATFORMU ARACILIĞIYLA İŞ ADAMI KEREM T. ÖDEDİ. DENİZ ÇAVUŞ (KIRMIZI TİŞÖRTLÜ) PLATFORM ÜYELERİYLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ. FOTO:DHA

DENİZ ÇAVUŞ’UN BORCUNU AHBAP PLATFORMU ARACILIĞIYLA İŞ ADAMI KEREM T. ÖDEDİ. DENİZ ÇAVUŞ (KIRMIZI TİŞÖRTLÜ) PLATFORM ÜYELERİYLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ. FOTO:DHA

HALUK LEVENT SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Haluk Levent ise Deniz Çavuş’un borcunun ödendiğini ve hapis cezasından kurtulduğunu sosyal medya hesabı Twitter üzerinden duyurdu. Levent paylaşımında, “Şu an Antalya’nın en yakışıklısı Kerem T.’yi aradım. Ablamız hapse girmeyecek.. Ahhh ahh en iyi ben bilirim icra borçlarını) Haydi Antalya AHBAP.” ifadelerine yer verdi.

DHA

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Yayınlanma Tarihi:20:07,