Kocalarına inat girişimci oldular

Kilis’in dört köyünde yaşayan 50 kadın kocalarının, “Yapamazsınız, başaramazsınız” telkinlerine kulak tıkayıp salamura zeytin ve sabun üretim tesisi kurdu, ihracata yöneldi.

Kocalarına inat girişimci oldular

Kilis'in Kocabeyli Karaçavuş Süngütepe ve Saatli Köyleri'nde yaşayan kadınlar, 2007'de köylerine gelen bir ziraat mühendisinin “Neden kooperatif kurup ürünlerinizi değerlendirmiyorsunuz?” sorusuyla harekete geçti. O güne kadar kadınların kooperatif kurma hakkının da bulunduğunu bilmeyen 7 kadın bir kooperatif kurdu. Ancak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri kendilerine destek verilebilmesi için en az 50 üyelerinin olması gerektiğini bildirince, kısa sürede bu sayıya ulaştı. Köylü kadınlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan koyun desteği alarak üretime ilk adımlarını attı.

PROJE ÜRETTİLER

Ancak, bu girişim Kilisli kadınları yeni arayışlara yöneltti. Kocabeyli, Karaçavuş, Süngütepe ve Saatli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, Başkan Hamide Polat önderliğinde yeni kaynak ve üretim kolları için hareket geçti. Bu arada çok sayıda proje ile İpek Yolu Kalkınma Ajansı'na başvuruda bulunularak destek istendi. Ancak, 2016 yılına kadar yaptıkları hiçbir proje desteğe layık görülmedi. 2016'da ise, yörenin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan salamura zeytin ve sabun üretimi projeleri kabul edildi. İKA kooperatife 3 milyon 500 bin TL destek verdi.

Kooperatifi kurup üretim kararı aldıklarında erkeklerden, “Yapamazsınız, başaramazsınız” telkinleri aldıklarını belirten Başkan Hamide Polat, şunları söyledi:

“Ama bu laflara kulak tıkayıp işimize baktık. Tesisimizi kurduk ve ilk etapta 10 ton sabun siparişi aldık, Hedefimiz 50 ton sabun üretimi yapmak. Salamura zeytinde ise şu anki hedefimiz 70 ton. Tesisimiz yıllık 500bin ton salamura zeytin yapmak için uygun. Gerekli kaynağı sağlayabilirsek üretimimizi daha da artıracağız. Önümüzdeki süreçteki hedefimiz ise hem iç piyasaya yayılmaz, hem de ihracat.”

PROJELER 7 MİLYON TL'YE ULAŞTI
İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, 12 ayrı projeyi desteklediklerini ve yaklaşık 7 milyon TL'lik yatırım hacmi oluşturduklarını söyledi. Girişimci kadınların öz güvenlerinin geldiği ve psikolojik olarak da kendilerini çok rahat hissettikleri belirtildi.

Kadınların ayakları üzerinde nasıl durabildiklerini gösterdi

Hayallerini İKA'nın desteğiyle gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kooperatif Başkan Hamide Polat, zeytinyağlı sabununun yanında imalatı geliştirip sıvı sabun ve kozmetik ürünler de üretmeyi düşündüklerini belirterek, bundan sonraki hedefleriyle ilgili şunları söyledi: “Şu anda Organik Üreticiler Birliği Entegre Zeytin Yağı Tesisi ile iş birliği içinde çalışıyoruz. Hem zeytinyağımızı hem de sabunu Kilizi markasıyla üretiyoruz. Kooperatif hayatımızda çok şeyi değiştirdi. Kadının kendisine güvenini ve neler yapabildiğini, nasıl ayakları üstüne durabildiği gösterdi.”

Loading...