Kontrolsüz sosyal medya kullanımı tehlike saçıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Demet Sağlam Aykut, kontrolsüz sosyal medya kullanımının ruh sağlığını ve çevreyle iletişimi olumsuz etkilediğini söyledi.

Kontrolsüz sosyal medya kullanımı tehlike saçıyor

Sosyal medya kullanımının birçok olumlu yönü olmasının yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Demet Sağlam Aykut, şunları söyledi:

“Sosyal medyada fazla zaman harcayanların yüz yüze sosyal etkileşim için daha az zamanları olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyanın kişiyi gerçek yaşamdan ve yüz yüze iletişimden uzaklaştırması, onun yüz yüze iletişim durumunda kaygı yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum, bireylerin sağlıklı ilişkiler kurmasına engel olmakta ve bireyleri yalnızlaştırmaktadır. Ayrıca uzun süre sosyal medyada zaman geçirmek sağlıksız beslenme davranışının benimsenmesine, uyku düzeninin bozulmasına ve özellikle hareketsiz yaşam tarzına neden olmaktadır.”

“Yapılan çalışmalar, aşırı sosyal medya kullanımının, depresif belirtiler, benlik saygısı, genel ve fiziksel görünüm kaygısı ve beden memnuniyetsizliği ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Sosyal medya platformlarının uzun süreli kullanımları; depresyon, anksiyete semptomlarının yanı sıra artmış stres belirtileri ile ilişkilidir. Ayrıca sosyal medya, başkalarının görmek istediği basmakalıp örnekleri sergilemek ve diğerleri kadar popüler olabilmek için kişiler üzerinde çok fazla baskı oluşturabilmektedir.”

“AZ SAYIDA BEĞENİ VEYA OLUMSUZ YORUM ALMAK…”

“Sosyal kaygı yaşayan birey, fotoğraf, video veya herhangi bir gönderi paylaşması durumunda, paylaştığı gönderinin az sayıda beğeni alması, olumsuz yorum alması veya hiç yorum almaması gibi durumlarda, gönderiyi kaldırma davranışı sergileyebilmekte, bu durum bireyin yetersizlik hissi ya da özgüven kaybı yaşamasına yol açabilmektedir.”

“Sosyal medyanın kontrolsüzce kullanımı, bireylerin hem ruhsal durumunu hem de çevresiyle olan iletişimini olumsuz yönde etkilemektedir.” (İHA)

Loading...