Konya’da katledilen flamingolar vahşeti, Kırşehir’de ise flamingoları kurtarmaya çalışan fotoğraf sanatçıları

Konya'nın Ereğli ilçesinde, Akgöl Sazlıkları olarak bilinen bölgede vurulduktan sonra boğazları kesilmiş ve vücutları parçalanmış flamingolar bulundu. Konya'da yaşanan bu tablodan uzakta, Kırşehir'de ise bu defa flamingolar için seferber olan hayvan dostu insanlar yansıdı objektiflere.

Konya’da katledilen flamingolar vahşeti, Kırşehir’de ise flamingoları kurtarmaya çalışan fotoğraf sanatçıları

Konya’nın Ereğli ve Karapınar ile Karaman´ın Ayrancı ilçesi sınırları arasında; sazlık, bataklık, çamur adacıkları ve bunları çevreleyen çayırlarla çorak düzlük ve steplerden oluşan 6 bin 800 hektarlık alandaki Akgöl Sazlığı 1995 yılında `Tabiatı Koruma Alanı´ ilan edildi. Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından `1’inci Derecede Doğal Sit Alanı´, 3 yıl sonra Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce `Tabiatı Koruma Alanı´ olarak ilan edilen DSİ 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün sorumluk alanı içinde yer alan Akgöl Sazlığı’nda 6 flamingo öldürülmüş halde bulundu. Kılkuyruk ördek, flamingo, kaya kartalı, balıkçıl, leylek, kerkenez, kaşıkgaga, çamurcun, yeşilbaş ördek ve boz kaz gibi  göçmen hayvanlar yaşadığı sazlığa giden doğa fotoğrafı tutkunu İbrahim Pekpostalcı, 2’si suyun içinde 4’ü  kıyıda olmak üzere 6 flamingonun katledilmiş olduğunu gördü. Flamingoların, av tüfeğiyle öldürülmüş olduğunu tahmin eden Pekpostalcı, bunları görüntülerden, “Etrafta tüfeğe ait fişekler vardı. Sanırım can çekişmesin diye de hayvanları boğazından kesmişler. Sonra da oradaki vahşi ve yırtıcı hayvanlar parçalamış” dedi.

flamingo-ic

Göçmen kuşların uğrak yeri olan Akgöl Sazlığı’nda hayvanların zarar görmemesi için önlem alınması gerektiğini ifade eden Pekpostalcı, şöyle devam etti: “Burada yüzlerce kuş ve hayvan var. Bunların katliama uğramaması için önlem alınmalı. Ayrıca Akgöl’e gezip görmek isteyenler uygun bir yol olmadığı için rahatlıkla gelemiyor. Buraya ulaşım için düzenli bir yapılırsa, hayvanları katletmek isteyenler de rahat tavır sergileyemez. Her an başka bir kişiye yakalanma korkusuyla hayvanları öldürmekten vazgeçer.”

FLAMINGOLAR KALDIRILMIS 

Doğa fotoğrafı tutkunu İbrahim Pekpostalcı, olayın ertesi gününde Akgöl Sazlığı’na gittiğinde fotoğraflarını çektiğini öldürülen flamingoları yerinde olmadığını gördü. Flamingolardan geriye etrafa saçılan tüyleri kalırken Pekpostalcı, “Ben öldürülmüş olan flamingoların fotoğrafını sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfamda paylaşmıştım. Sanırım hayvanları koruma derneği ya da başka bir yetkili kurum tarafından hayvanların leşleri buradan götürülmüş” dedi. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü’nden bu konuda henüz açıklama yapılmadı.

resimid_4263822

FOTOĞRAF ÇEKERKEN FARKETTİLER

Konya’da yaşanan vahşetin uzağında Kırşehir’de ise doğa fotoğrafları çekmek için Seyfe Gölü Kuş Cennetine giden fotoğraf sanatçısı Bünyamin Dalgalı, fotoğraf çekerken objektifine takılan yaralı flamingoyu farketti. Fotoğrafçı ayağı kırık flamingoyu görevlilere teslim etti.

resimid_4262462

Hafta sonlarını doğayı fotoğraflayarak değerlendiren Bünyamin Dalgalı Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ne fotoğraf çekmeye gittiğinde, objektifine ayağı kırık bir flamingo takıldı. Flamingonun durumunu fark edince fotoğraf çekmeyi bıraktığını söyleyen Bünyamin Dalgalı, “Flamingonun hareket edemediğini görünce hemen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünü aradım ve yetkililerden yardım istedim. Sağ olsunlar yakından ilgilendiler. Ayağı kırık olan flamingonun tedavi için Ankara’ya gönderileceğini söylediler” dedi. İHA – DHA

resimid_4262461