Sözcü Plus Giriş
GALERİ Köri tüketmenin sağlık açısından şaşırtıcı faydası 7 Haziran 2020 05:00
1 Köri, içerdiği çok sayıda sağlıklı baharat nedeniyle sağlık açısından pek çok faydaya sahip. Kimyon, zerdeçal, zencefil, biber, kişniş, kakule, Hint cevizi, demir hindi, sumak ve acı kırmızı biber tozunun bir karışımı olan köri daha çok et yemeklerine lezzet katmak için kullanılıyor. Peki vitamin ve mineral zengini olan köri baharatının sağlık için faydaları neler? İşte merak edenler için "Neden köri yemeliyiz?" sorusunun cevabı...
2 Güçlü bir iltihap önleyicidir

Köri; zerdeçal, kişniş ve acı biber gibi baharatlarla doludur. Karışımdaki ana baharatlardan biri olan zerdeçal, kurkumin adı verilen bir madde içerir. Kurkumin de yüksek anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Zerdeçalın romatoid artrit, osteoartrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi hastalıkların semptomlarını hafiflettiği de kanıtlanmıştır. Köri tozunda yaygın olarak bulunan biber ve kişniş gibi diğer baharatlar da iltihap önleyici etkiye sahiptir.
3 Kalp sağlığını korur

Köri, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığına yol açan risk faktörlerini azaltır. Ayrıca kan akışını düzenleyerek kalp sağlığına da fayda sağlar.
4 Kansere karşı kalkan olur

Köri tozundaki baharatların çoğu, antikanser özelliklerine sahiptir ancak zerdeçal bunlar içerisinde en güçlü etkiye sahip olanıdır. Bir araştırmada kalın bağırsak kanseri olan 126 kişiye 30 gün boyunca kurkumin takviyesi verildi. Sonucunda kanserli hücrelerin ölümünün hızlandığı ve enflamasyonun azaldığı görüldü. Ancak birçok uzman bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.
5 Güçlü antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Vücudunuzda bulunan çok fazla serbest radikal; kalp hastalığı, kanser gibi hastalıklarla ilişkili olan oksidatif strese yol açabilir. Antioksidan açısından zengin yiyecekler tüketmek ise, oksidatif stresin etkilerini kırıp hastalık riskinizi azaltabilir. İşte köri de bu besinlerden biridir. Köri; kurkumin, kuersetin, pinen, lutein, zeaksantin ve cuminal gibi bol miktarda antioksidan içerir. Bu nedenle yemeklere antioksidan açısından zengin köri eklemek, oksidatif stresi ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
6 Yüksek kan şekerini düşürmeye yardım eder

100 binden en fazla kişide yapılan bir araştırma; orta miktarda köri tüketenlerin kan şekeri seviyelerinin, ayda 1 kereden daha az tüketenlere göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi.
7 Beyin sağlığını koruyup iyileştirir

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, zerdeçalın ana bileşiği olan kurkuminin zihinsel yavaşlama belirtilerini önemli ölçüde iyileştirebildiğini ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabildiğini göstermiştir.
8 Tokluk hissi sağlar

Yemeklerine köri ekleyenlerin eklemeyenlere göre kendini daha tok hisssettiği ve yeme isteğinin azaldığı araştırmalarla ortaya konulmuştur.
9 Antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir

Körinin içerisinde bulunan kurutulmuş kişniş gibi otlar, enfeksiyonların vücudu etkilemesini önleyen antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. E.coli ve diğer bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıkların önlenmesinde de çok faydalıdır. Vücutta bulunan diğer enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur.
10 Sindirimi kolaylaştırır

Körinin içindeki baharatlar liften çok zengindir. Bu nedenle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine çok önemli katkılar sunar. Ayrıca midedeki hazımsızlığa da iyi geldiği söylenmektedir. İyi bir gaz gidericidir.