Sözcü Plus Giriş

Korkmadan gülümseyin

Diş Hekimi Dr. Şölen Arslan, yüzyılın muhteşem buluşu olarak adlandırılan porselen lamine yöntemini anlattı…

Güncellenme: 00:33, 24/02/2017
Korkmadan gülümseyin

Pek çok kişi dişlerindeki çarpıklıklar, dişler arasındaki mesafeler ya da eksik diş nedeniyle rahatça gülemez. Gülerken elleri ağıza götürme, utanma ve sosyal fobi gibi psikolojik sorunlar da yaşanabilir. Ancak porselen lamine (yaprak porselen) yöntemiyle bu sıkıntılardan kurtulmak mümkün…

5

Kimlere uygulanır?

Porselen lamine yöntemi;
1. Ön dişleri arasında boşluk bulunanlara,
2. Dişlerinde kırık ve çatlak olanlara,
3. Diş boyutlarını büyütmek isteyenlere,
4. Ön dişlerinde yaygın çürükler bulunanlara,
5. Dişlerinde kozmetik işlemlerle giderilemeyen renklenme olanlara,
6. Dişlerinde çapraşıklıklar olup ortodontik tedavi düşünmeyen kişilere uygulanabilir.

En popüleri ‘Hollywood beyazı'

Porselen lamine yöntemi, birçok diş bozukluğunda kolaylıkla uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış porselen yapraklarının dişlerin ön yüzüne yapıştırılması esasına dayanır.

Dayanıklı mı?

Lamineler özel olarak geliştirilen bonding yöntemleriyle diş yüzeylerine yapıştırılırlar. Bu yöntemle yapıştırılan porselenler son derece dayanıklı ve güvenli bir yapıya kavuştuğundan düşmeleri çok zordur. Ancak tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar laminelere zarar verebilecek alışkanlıklardır ve bu gibi alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

8

Tedavi süresi çok kısadır

Yaprak porselen yapılırken herhangi bir ağrı söz konusu olmaz çünkü dişler üzerinde aşındırma çok az yapılır (0.3 mm) veya hiç aşındırma yapılmaz.
Lamineler tamamen porselenden oluştuğu için doğal dişler gibi ışığı geçirme özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde çok doğal bir görünüme sahiptirler.
Yüksek sıcaklık altında porselen fırınlarında cilalandığı için pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve üzerine gıdaların yapışması mümkün değildir.
Renklenmez ve beyazlıklarını her zaman muhafaza ederler.
Tedavi süresi kısadır; sadece iki defa diş kliniğine gitmek yeterli olur.