Sözcü Plus Giriş
GALERİ Korku filmi izlediğimizde vücudumuzda neler oluyor? 16 Kasım 2017 03:14
1 Kan, gerilim, metafizik olaylar, katiller ve daha neler neler... Korku filmi izlemek bir yandan keyifli diğer yandan gerginlik hissi yaratan bir durum. Peki korku filmi izlerken vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz?
2 Korku filmi izlerken sürekli korku ve gerilim halinde olmanın vücuda olan etkileri araştırıldı.
3 Yapılan araştırmalar korku filmi izlemenin vücut sağlığı açısından önemli olduğunu ortaya koydu. Korku filmi izleme sırasında özellikle mikroplarla savaş konusunda etkili olan alyuvarların harekete geçtiği belirlendi.
4 20-26 yaş aralığında 32 sağlıklı kişiye yapılan deneylerde, “Teksas Katliamı” filmini izleyen kişilerin vücuduna giren mikropların akyuvarların saldırısına uğradığı gözlemlendi.
5 Korku filmi izleyen kişinin vücudunun savunma duruma geçtiği belirtildi.
6 Öte yandan korku filmi izleme sırasında kalori yakıldığı görüldü. Londra Westminster Üniversitesi'nin araştırmasına göre, Cinnet(The Shining) filmini izleyen insanlar 184 kalori yaktı.
7 Jaws'ı izleyen kişiler ise 161 kalori yaktı. Elbette zayıflamak için etkili olmasa da korku filmlerinin savunma halindeki vücuda kalori yaktırdığı da ortaya çıktı.
8 Korkacağını bile bile korku filmi izlemenin ise beynin senaryoları prova etmeye çalışma durumundan olduğu belirtildi.
9 Yapılan bir başka araştırmaya göre ise; korku filmi izledikten sonra kokularının da değiştiği tespit edildi.
10 Küçük yaşta korku filmi izlemenin ciddi sorunlara neden olabileceği de yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı.
11 Araştırmaya katılan 75 kişiye korkuları sorulduğunda deneklerin palyaçolardan korkma, denize girememe gibi cevapları IT ve Jaws filmlerinin etkilerini ortaya koydu.
12 Korku filmleri konusunda uzmanlar ise şöyle konuştu: Yaşınız ve sağlığınız açısından sorun yaratmayacaksa korku filmleri izlemek zararlı değil.