Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Korkulardan kurtaran teknik
Korkulardan kurtaran teknik
Bu teknik ile köpek fobisinden doğum fobisine kadar birçok korku yok edilebiliyor
Yaşam 19 Nisan 2016 - 15:45

Bebek sahibi olmak, doğum yapmak, işini kaybetmek, köpekler ya da topluluk karşısında konuşmak… Bu gibi durumlar karşısında yaygın olarak oluşan fobileri alt etmek için kullanılan Access tekniği hakkında, Bilince Erişim'in kurucusu Farkındalık Danışmanı Canan Bekdik, önemli bilgiler verdi.

KISITLAMALARI TEMİZLEME ŞANSI VERİYOR

Access, sizin şimdiye kadar değiştiremediğiniz herhangi bir şeyi kolayca değiştirmenize ve yaratmayı arzuladığınız her şeyi farklı ve daha kolay bir yolla yaratmanızı sağlayacak araçlar topluluğu ve teknikleridir. Farkındalık Danışmanı Bekdik şöyle diyor: “Doğduğumuz andan itibaren ebeveynlerimiz, yakınlarımız, öğretmenlerimiz tarafından aslında size ait olmayan çeşitli yargılarla donatılırız. Böylece, kendi gerçeğimizi ve aslında kim olduğumuzu unuturuz. İşte Access, bu kısıtlamaları temizleme şansı verir. Bedeninizi ve sizi herhangi bir şey hakkında kısıtlamakta olan sahip olduğunuz tüm düşünceleri, fikirleri, davranışları, kararları ve inançları bırakmanızı başlatan bir beden uygulamasıdır. Bu uygulama ile bilgisayar ana belleğindeki dosyaları silmek gibi sizi tamamen yeni bir yaratıma ve alıp kabul etmeye olanak sağlayacak olan alan hazır hale gelir. Access birçok alanda katkı yarattığı gibi korkuların giderilmesine de yardımcı olur.”

KORKULAR TEKRAR ETMİYOR

Access işini kaybetme korkusu yaşayana da, köpek fobisi olanlara da, doğumdan korkanlara da uygulanabiliyor. Ve altta yatan çok ciddi bir fiziksel sorun yoksa, yaşanan sorunun temelinde bir korku söz konusu ise başarılı sonuçlar elde ediliyor. Canan Bekdik şöyle diyor: “Bu uygulamadan sonra asla geriye dönüş söz konusu değildir. Bu bir temizleme işlemidir ve bu temizleme işleminin akabinde kişiler yaşamlarında yeni seçimler yaparlar. Farkındalıkları arttığı için hayatlarındaki olaylar, ilişkiler pozitif yönde değişim göstermeye başlar. Kısacası kendilerini bloke eden geçmiş tecrübelerinin etkisini bir kenara bırakarak yenilerine kucak açarlar. Aslında olumlu yönde değişen her şeyi yine kendileri yapmış olurlar.”