Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kronik stres sağlığımızı nasıl bozuyor? Kronik stres nedir?
Kronik stres sağlığımızı nasıl bozuyor? Kronik stres nedir?
Günümüz insanı için normalleşen stresli yaşam tarzı, sağlığı en çok tehdit eden unsurlardan biri. Kronikleşen stresin, vücudu sürekli alarm halinde tuttuğunu belirten Dr. Ülkü Sarpkaya, bel bölgesinde yağlanmadan hafızada zayıflığına ve alerjiye kadar pek çok sağlık sorununun sebebi olduğunun altını çizdi.
Eser AKGÜL
Yaşam 25 Mart 2018 - 12:51

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ülkü Sarpkaya, kronik stresin sağlığımıza olan etkilerini anlattı. Stres, binlerce yıldır bir hayatta kalma mekanizması iken günümüzde kronikleşerek hayatımızı tehdit eden bir unsura dönüştüğünü vurgulayan Sarpkaya, önlem alınmadığında pek çok hastalığın kaçınılmaz olduğunu söylüyor. İşte kronik stresin etkileri…

KRONİK STRES NEDİR?

Stres, vücudun dengesini bozan, onu tehdit eden ya da vücut tarafından bu şekilde algılanan durumlara karşı verdiği yanıttır. Stres tüm vücudu, vücudumuzdaki tüm biyolojik sistemleri etkiler ve aslında hafif şiddette ve kısa süreli olduğu zaman yaşamın devamı için gerekli olan bir tepkidir. Ama kronikleşince, yani uzun süreli ve şiddetli olunca vücut için tehdit haline geliyor.

HAYAT KURTARAN STRES, ARTIK HAYATI TEHDİT EDER HALE GELDİ

stres

İnsanoğlunun avlandığı dönemlerden beri, hayatta kalması için gerekli olan bir mekanizmadır stres. Bu dönemlerde yırtıcı bir hayvanla karşılaşıldığında adrenalin salgılanır ve kortizol buna cevap verir; kalp atış hızı artar, nabız artar, kan sindirim sistemine ya da böbreklere gitmek yerine, çünkü o an için yaşamsal bir tehdit vardır, beyne ve kaslara gider. Bu durumlarda vücut ve beyin, kaç-kurtul mekanizmasına göre çalışmaya başlar. Ama bu anlık bir tepkidir. Yaşamsal tehdit ortadan kalktıktan sonra sempatik sistemin ani alarm durumu ortadan kalkar ve parasempatik sistem devreye girer ve her şey normale döner. İşte geçmişten beri anlık olarak yaşamı tehdit eden bu durumlardan kurtaran stres, bugün sosyal yaşamdaki her soruna karşı vücudun verdiği bir tepki olmaya başladı.

VÜCUT, TRAFİK YOĞUNLUĞUNA VE SAĞLIKSIZ YİYECEKLERE AYNI TEPKİYİ VERİYOR

Yanlış yiyecek seçimleri, bu yanlış seçimler nedeniyle kan şekerindeki dengesizlikler, hipoglisemi, yetersiz ve kalitesiz uyku, iş yoğunluğu, korku, endişe, öfke, çaresizlik, geçirgen bağırsak sendromu ve bu nedenle makro toksinlere maruz kalma, çevresel toksinlere maruziyet, gıda intoleransları… Vücudumuz bütün bu sorunlara yaşamsal bir tehdit olarak bakıyor ve hepsini aynı kefeye koyarak tepki veriyor. Kronik stres sorununun oluşması da kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla günümüz insanında sempatik sistem sürekli uyanık halde.

KRONİK STRES NELERE SEBEP OLUYOR?

Kronik streste vücut parasempatik sisteme geçemeyince, kalp damar sağlığı olumsuz etkileniyor, kan pıhtılaşmaya yönelik davranış sergiliyor (kaç-kurtul mekanizması, yaralanmalarda fazla kan kaybetmemeye yönelik önlemler alır), nabız yükseliyor, zamanla sinir sistemini, bağışıklık sistemini ve hormonal sistemi etkileyerek birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Yani aslında insanların hayatta kalmalarını sağlayan stres, kronikleşerek yaşamı tehdit eden bir durum haline geliyor. Yani kalp hızlanıyor, nabız artıyor, kan pıhtılaşıyor, kortizol artıyor, kan şekeri yükseliyor, karaciğerde amino asitler protein sentezi yapacağına şekere dönüyor.

Metabolik sendrom dediğimiz problemin temelinde de aslında bu var. Bugün insülin direnci sorunu yaşayan birçok insan var. Kan şekerinin sürekli yükselmesi bu kez insülin direncini yaratıyor, hipoglisemi atakları oluyor ki bu ataklar da yine tek başına kronik stres kaynağıdır. Bu durum sürekli olarak hipotalamus hipofiz adrenal aksı devreye sokuyor ve bir kısır döngü başlıyor.

Yüzeyel hemoglobin a, ki bütün mukozaları koruyan, burnumuzdan ağzımıza kadar bütün vücudumuzdaki mukozalarda bulunan ve bizim aslında çevresel toksinlere karşı bariyerimizdir, kronik stres durumunda ortadan kalkıyor.

Kronik streste sekreterinin globulin a azalır. Böylece alerjilere karşı açık hale gelmiş oluyoruz. Sekreterinin globulin a ortadan kalkınca çevresel toksinlere çok fazla maruziyet oluyor ve bu kez de otoimmün hastalıklar tetikleniyor.

Kronik stres uyku kalitesini bozuyor. İmmün sistem zaten uykuda devreye giren bir sistem, o da çökmüş oluyor. Bu kez de otoimmün hastalıklar devreye girmiş oluyor.

BEL BÖLGESİNDE YAĞLANMA, KRONİK YORGUNLUK, TÜKENMİŞLİK SENDROMU…

880stres-kilo

Tükenmişlik sendromu, kronik yorgunluk, inflamasyon, diyabet, bel ve karın çevresinde, iç organlarda yağlanma, hipertansiyon, hafıza problemleri, konsantrasyon sorunu, hiperlepidemi, kas ve kemik yıkımı, sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak florası bozukluğu, irritabl bağırsak sendromları, mide ülser, reflü, kolajen sistemin azalması, hormonal sistemin bozulması, tiroidin baskılanması, hipotiroid, otoimmün hastalıklar… İşte kronik stresin bize verdiği sağlık sorunları…

Son güncelleme: 16:16 - 25.03.2018