Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Küçük kızın kolyesi 65 milyon yıllık fosil çıktı
Küçük kızın kolyesi 65 milyon yıllık fosil çıktı
7 yaşındaki Naomi Vaughan, farkında olmadan büyük bir şey keşfetti. Adaçayı toplarken 'Moana rock' adını verdiği bir şey buldu. Vaughan'ın Disney filmindeki sarmal kolyeye benzettiği sedefli kayanın 65 milyon yıllık bir fosil olduğu ortaya çıktı.
Yaşam 22 Mart 2018 - 21:52

Kanada’da Naomi Vaughan adlı kız, adaçayı toplamak için geziniyordu. Toprakla oynayan Vaughan, bir süre sonra parlak bir şey gördü ve gözüne çarpan şeyi eline alarak annesinin yanına koştu. Küçük kız bulduğu bu ilgi çekici şeye ‘Moana Rock' ismini vermişti çünkü bulduğu taş ona, Disney filmindeki spiral muskayı hatırlatıyordu.

1

Annesi kızının getirdiği bu şeyi incelediğinde, bunun sadece tozlu bir taş olmadığını fark etti ve bunun milyonlarca yıllık bir şey olabileceğini söyledi.

3

Genç kadın haklıydı çünkü Naomi'nin bulduğu şey, 65 milyon yıldan daha uzun süredir var olan, ammonit denen eski bir deniz omurgasızı fosildi. Oregon Üniversitesi Doğal ve Kültürel Tarih Müzesi'ndeki paleontoloji koleksiyonlarının müdürü Greg Retallack, fosilin bulunulan bölgeden 112 kilometre doğudaki terk edilmiş Doğu Oregon kasabası yakınlarındaki Bernard Çiftliği'nden kaynaklandığına inanıyordu.

5

Konu hakkında konuşan Retallack, “Büyük ihtimalle çiftlikler ve futbol sağası etrafında bir bağ vardı ve bu fosil okul koleksiyonun bir parçasıydı” dedi.

basliksiz-1

Ammonitin tam olarak nereden geldiğini bilmeyen Retallack, Kanada'da iyi saklanmış benzeri ammonitlerin binlerce dolar edebileceğini söyledi.