Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kulak çınlaması deyip geçmeyin! 12 Şubat 2018 03:01
1 Kulak çınlamasının halk arasında bir takım hikayeleri vardır. Bunlardan en belirgini ise kulağınız çınlamaya başladığı an 'Biri arkamdan çok fena konuşuyor' denilip geçilmektedir. Fark edilmeden geçilen kulak çınlamaları gerçekte bir sağlık sorunudur.
2 Dikkat edilmediği zaman çeşitli sağlık sorunları meydana gelmektedir. 'Kulak çınlaması nedir, nasıl tedavi edilir?' gibi soruları KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İsmail Koçak şu şekilde cevapladı:
3 ''Kulak çınlaması, kulakta duyulan normal seslerin dışında duyduğumuz seslerdir. Kulağın kendi içindeki sestir. İşitme kaybınız olduğu zaman, kaybınız oranında kulak ses üretir. Buna biz çınlama deriz.
4 Eğer ince seslerde kaybımız varsa tiz bir çınlama duyarız. Eğer kalın seslerde kaybımız varsa boğuk bir çınlama duyarız. Aslında çınlamayı kulağın kendisi değil beyin üretir.
5 Aynı zamanda kulağın çevresinde hareketli bir çok kas vardır. Bunların aşırı kasılması ya da gevşemesi de, mekanik bozukluklar da, sürtünmeler de çınlama hissi doğurur. Çınlamanın onlarca farklı nedeni vardır ve tedavileri de bu nedenlere göre yapılır.
6 En çok gördüğümüz çınlama tipi ileri yaşlarda görülen presbiakuzi dediğimiz ileri yaş çınlamasıdır. İç kulak zamanla eskir ve eskidiği için işitme kaybına yol açar, biz de bunu çınlama olarak duyarız." dedi.