Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kulaklık takmanın zararları nelerdir? 13 Ocak 2019 05:47
1 Teknoloji marketlerine gidip kendini kaybetmeyen bir yoktur herhalde. Cep telefonları, bilgisayarları ve kulaklıkları mikrop bulaşma olasılığını hiç düşünmeden deneyip dururlar. Fakat uzmanlar, tam da bu noktada dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Başkasının kulaklığını takmak tehlike saçıyor. Başkasının kulaklığını takmanın ne gibi zararları olabilir? İşte kulaklık takmanın zararları...
2 Kedi ve köpeklerde çok fazla bulunan akarlar, insanlar için zararlı ve alerjik canlılardır. Evinde kedi veya köpek besleyen bir kişinin kulak kirlerinde yaygın olarak akar bulunur. Eğer siz o kişiyle aynı kulaklığı kullanırsanız, bu gözle görülmeyen canlılar kolaylıkla sizin de kulaklarınıza bulaşır.
3 Bunun yanı sıra bu kulaklığı farkında olmadan hamam böceği yumurtalarıyla yaşayan bir kişiyle de paylaşabilirsiniz. Onun kulağındaki bu yumurtalar da size rahatlıkla bulaşabilir
4 Kulağında mantar bulunan bir kişiyle asla kulaklığınızı paylaşmamalısınız. Aksi halde bu mantarlar da adeta grip gibi kolaylıkla size de bulaşabilir. Ayrıca gripli bir kişinin kulaklığını kullanırsanız, hastalanıp yatağa düşmeniz kaçınılmazdır. Bu nedenle kullandığınız kulaklıkları sık sık temizleyin ve mümkünse üzerinde tek kullanımlık kılıflar olanları tercih edin.
5 Kabakulak genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Ağız, boğaz ve burundan mukus ve tükürük yoluyla bulaşmaktadır. Virüslü bir kişi, öksürerek ve hapşırarak hastalığını havadan diğer insanlara bulaştırabilir. Bunun yanı sıra, virüslü kişinin ellerini yıkamadan kullandığı ortak nesnelerden de geçebilir.
6 Kabakulağın birincil belirtisi; yanakların şişmesine sebep olan şişmiş tükürük bezleridir. Diğer belirtiler ise şunlardır; yüzün bir veya iki tarafında şişmiş tükürük bezlerinde ağrı, çiğnerken veya yutarken ağrı, ateş,baş ağrısı, kas ağrıları, yorgunluk,iştah kaybı gibi semptomlara neden olmaktadır.
7 Hastalığa yakalanan erişkin erkeklerin yüzde 20’sinde testis iltihabı ve erişkin kadınların yüzde 5’inde yumurtalık iltihabı görülebilir. Yanakta şişlik başladıktan sonra çocukları 5 gün okuldan ve kreşten uzak tutmak gerekir. Çocuğunuz veya yakınınız kabakulağa yakalandıysa, burun salgılarıyla kirlenmiş ve virüslü eşyaları uygun olarak temizleyip ve yıkayın. Kısacası kullandığınız kişisel eşyalarınızı bir başkasıyla kullanmamaya özen gösterin. Zira bu davranış hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.