Reklamsız Sözcü

Kullanılmış çay poşetlerinin bilinmeyen faydaları

1 Genelde kullandıktan sonra attığınız çay poşetlerini birçok faydalı amaç için kullanabilirsiniz. İşte çay poşetlerinden ikinci kez yararlanmanızı sağlayacak birbirinden farklı kendin yap çözümler...
2 Bitkilerinizi koruyun: Özenle bakıp büyüttüğünüz bitkilerinizde mantar benzeri oluşumlar baş gösterdiyse kullanılmış çay poşetlerini atmayın. Çay poşetlerini soğuk suda bekleterek elde ettiğiniz çaylı suyla bitkilerinizi sulayabilirsiniz. Çay, zayıf bitkilerin güçlenmesine de yardımcı olur.
3 Zorlu yağ lekelerinden kurtulun: Çay poşetlerini zorlu yağlarla kaplı bulaşıklarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Bunun için suyla doldurduğunuz lavaboya bulaşıklarınızı koyduktan sonra birkaç poşet çay atabilirsiniz. Çay, yağ çözücü bir etki gösterir, aynı zamanda kurumuş yemek artıklarının yumuşamasını sağlar.
4 Saçlarınızı parlatın: Saçlarınızı şampuanladıktan sonra parlaması için durulama suyuna çay poşetlerini atabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta saç renginizi göz önünde bulundurmanızdır. Sarı saçlar için papatya çayı uygun olurken, koyu saçlar için siyah çay tercih edilebilir.
5 Cildinizi koruyun: Çay poşetlerini kullanabileceğiniz bir diğer durum da hafif güneş yanıkları ve böcek ısırıklarıdır. Çay, böcek ısırmalarında ilgili bölgeyi dezenfekte eder. Güneş yanıklarında kullanacağınız soğuk çay poşetleri ise cildinizi rahatlatır. Daha ciddi durumlar için mutlaka doktora görünülmelidir.
6 Gözlerinize bakım yapın: Gözlerinizin biraz dinlenmeye, göz çevrenizin ise bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız kullanılmış çay poşetlerini atmayın. Buzdolabında beklettiğiniz çay poşetlerini göz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Çay hem gözlerinizdeki yorgunluğu alır hem de içerdiği antioksidanlar sayesinde göz çevrenize bakım yapar.
7 İstenmeyen kokuları yok edin: Ferahlatıcı etkisi olan adaçayı, yeşil çay ve nane çayı gibi ürünler kullanarak soğan, sarımsak ve balıktan kaynaklanan kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Balık yedikten sonra ellerinizi çay poşetleriyle silerek kokudan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
8 Sivilceleri kontrol altına alın: İçildiğinde sayısız faydası olan yeşil çay, sorunlu ciltler için de faydalı olabilir. Yeşil çay poşetlerini kullanarak kendi toniğinizi yapabilirsiniz. Temiz suda beklettiğiniz yeşil çay poşetlerinden elde ettiğiniz toniği sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.