Küresel güvenliğe dikkat!

İstanbul Kongre Merkezi, aralık ayının başında Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası kapsamındaki etkinliklere ev sahipliği yaptı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin organize ettiği haftada insan-robot ilişkileri ele alındı. Haftanın konuklarından biri de, Robot Bilim-Yapay Zeka Profesörü Noel Sharkey oldu. Yoğun programından vakit bulan Sharkey sorularımızı cevapladı…

Küresel güvenliğe dikkat!

Röportaj: Birgan BİLEKE

– Yapay zeka ve robotlar konusundaki dünya çapındaki gelişmeler neler?

Dünya çapında etki yaratan ticari gelişmeler arasından üç tanesi yapay zekanın daha çok ön plana çıkmasına neden oldu. Bu gelişmelerden ilki, artık herkesin makul fiyatlara iyi bilgisayarlar alabiliyor olması. İkincisi, internetin engin bir bilgi kaynağına dönüşmesi. Son olarak da algoritmalar… Son 30 yılda teknik çok büyük bir gelişmeye sahne olmasa da, mühendisler tarafından bir sürü yeni aplikasyon, algoritma geliştirildi.

1511942883_noel4

Halkın hakları korunmalı

Toplumda robotların kullanımı için yeni politikalar geliştirmek gerek. Bu konuda çalışan ‘Katil Robotları Durdurun' kampanyasının eş başkanlığını da ben yapıyorum.

– İnsan yapımı olan robotların insan zekasına yaklaşması mümkün mü?

Bir bilim adamı olarak, bunun mümkün olduğunu söylemem gerek. Bilim adamlarının amacı, insanlar gibi çeşitli görevleri gerçekleştirebilen ve bilgilerini yeni fikirlere uyarlayabilen makineler yapmak. Ancak bu çalışmalara yönelik olumlu bir sonuç henüz yok.

– Robotlar ve insanlar arasındaki sınırları çizerken temel alınması gereken değerler ne olmalı?

Halkın haklarını koruyan doğru politikaları ve düzenlemeleri oluşturmayı başarırsak pek çok konuda gelişme görülebilir. Fakat doğru politika ve düzenlemeleri yaratmayı başaramazsak, bugünkünden de kötü durumlarla karşılaşmamız olası…

shutterstock_395874832

ALGORİTMA SORUNLARI…

– Yapay zeka ve robotlar konusundaki en büyük tehlikenin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

En büyük sorun, bu tür gelişmelerin toplumun özgürlüklerini ve mahremiyetlerini ortadan kaldırmak gibi potansiyel etkilerini düşünmeden hareket ediliyor oluşu. Yapay zeka ve robotları sadece ekonomiyi güçlendirecek gelişmeler olarak görmek büyük sorunlara yol açabilir. Günümüzde, AI algoritmalarının kullanımında cinsiyet ve ırk eğilimi ile ilgili önemli bir problem bulunuyor. Algoritma sorunlarının çözülmesi gerek.

– Dünyanın bu silahlara bakışı nasıl?

ABD, Rusya, Çin, İsrail ve İngiltere de dahil olmak üzere bazı ülkeler bu konuda aceleci davranıyor. Fakat bu konuda pek çok sorun söz konusu. Tartışmaları ise üç temel kategoride toplayabiliriz. Öncelikle, mevcut ve yakın gelecek teknolojileriyle bu silahların -dar koşullar haricinde- savaş kurallarına nasıl uyacağını saptamak çok zor. İkincisi, birçok kişi, bir makinenin insan öldürmeye karar vermesinin insan onurunu zedeleyecek bir unsur olduğunu iddia ediyor. Üçüncüsü de, bu gelişmelerin küresel güvenliği istikrarsızlaştırabileceği tehlikesi.

shutterstock_510170158

Katil robotlar

– Gelecekte robot savaşlarına tanık olacağımızı söylüyorsunuz. Bu cümlenizi biraz açar mısınız?

Benim için en acil olan bir konu, kendi hedeflerini seçip insanların gözetimi olmadan şiddet uygulayan silah sistemlerinin geliştirilmesi. ‘Katil Robotlar' olarak da adlandırılan bu silahlar ‘Özerk Silah Sistemleri' grubuna giriyor.