Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kuş cennetine döndü 23 Ocak 2016 11:10
1 Kuzey Ege ve Anadolu'nun iç bölgelerindeki aşırı soğuklar göçmen kuşların Bodrum Tuzla Sulak Alan'a göç etmesine neden oldu. Kuş cennetine dönen alan fotoğrafçıların akınına uğradı.
2 Havaların soğumasıyla birlikte İç Anadolu ve Kuzey Ege'den Bodrum'daki Tuzla Sulak Alanı'na gelen başta flamingo olmak üzere göçmen kuşların sayısının on bine yaklaştığı belirtildi.
3 Sulak alan üzerinde balıkçıl, pelikan, su tavuğu, karabatak benzeri kırka yakın kuş türü ile birlikte yemlenen flamingolar, görsel şölen oluşturdu.
4 Tabloları aratmayan görüntüler ortaya çıktı. Sulak alandaki kuşları görmek isteyen başta kuş gözlemcileri olmak üzere hayvanseverler, bölgeye akın etti. Bol bol fotoğraflar çekildi.
5 Emekli Büyükelçi ve Yaban Hayatı Eylem Grubu Başkanı Süha Umar, sulak alanın etrafında koruma bandı oluşturduklarını ve 24 saat kaçak avcılara yönelik denetim yaptıklarını belirterek,
6 "Tuzla sulak alanı son yıllarda çevredeki yapılaşmaya rağmen başta flamingoların olmak üzere onlarca kuş türünün barınma alanı haline geldi.
7 Güvenli bir ortamda yemlenen ve barınan flamingolara yöre halkının ilgisi ve korumacı bilincinin gelişmiş olması önemli" dedi.DHA
8
9
10
11