Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kusuru Gölü koruma altına alındı
Kusuru Gölü koruma altına alındı
Denizli'nin Çameli ilçesindeki Kusuru Gölü'nün, Cumhurbaşkanı kararıyla kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi bölgede yaşayanları sevindirdi.
Yaşam 25 Aralık 2019 - 14:11

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla potansiyel doğal sit alanı olarak kesin korunacak hassas alanlar arasında gösterilen Kusuru Gölü, kent merkezine 109 kilometre uzaklıktaki Kolak Mahallesi’nde bulunuyor.  Denizden yaklaşık 700 metre yükseklikte tektonik çökme sonucu 40 dönüm
alanda oluşan göl, kızıl çam ve kavak ağaçlarıyla çevrelenmiş güzelliğiyle bölgede “gizli cennet” olarak adlandırılıyor.   Doğal güzelliğinin yanında başta yaban kazları ve ördekleriyle fotoğraf ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olarak bilinen göl, piknik ve kamp yapmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor.

“İLÇE HALKI KARARDAN MUTLULUK DUYDU”

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yörede Kolak Gölü olarak da bilinen Kusuru’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla kesin korunacak hassas alanlar arasına alınmasının yerinde bir karar olduğunu söyledi. Kararın, bu güzelliğin gelecek kuşaklara miras bakılması açısından çok önemli olduğunu, ilçe halkının karardan mutluluk duyduğunu ifade etti.

(AA)