Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kuzey Anadolu Fay Hattı Kumburgaz segmenti kameralarla izleniyor
Kuzey Anadolu Fay Hattı Kumburgaz segmenti kameralarla izleniyor
Büyükçekmece Belediyesi, bilim insanlarının son değerlendirmelerini dikkate alarak Kuzey Anadolu Fay Hattı Kumburgaz segmentini 7 gün 24 saat kameralarla izlemeye aldı.
Yaşam 25 Ekim 2019 - 15:19

Büyükçekmece Belediyesi ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) işbirliğiyle Büyükçekmece'nin 15 kilometre açığından geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Kumburgaz segmenti 7/24 izleniyor. Büyükçekmece'nin Kumburgaz, Celaliye ve Sinanoba Mahallelerinde kurulan “Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonları” aracılığıyla Marmara Denizi'ndeki değişimler izleniyor. Gece görüş kabiliyetine sahip 24 saat kayıt alabilen ve gerçek zamanlı erişilebilen sistemden elde edilen veriler, DOHAD merkezinden de anlık olarak takip edilebiliyor.

“DEPREM ÖNCESİ BİRÇOK PARAMETREDE DEĞİŞİKLİKLER GERÇEKLEŞİYOR”

DOHAD Başkanı Fuat Agalday, Büyükçekmece Belediyesi ile 2013 yılında yapılan protokol kapsamında önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, “Kumburgaz, Celaliye ve Sinanoba Mahallerinde kurmuş olduğumuz Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonları aracılığıyla Büyükçekmece'nin 15 kilometre açığından geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı Kumburgaz segmenti 7 gün 24 saat izlenmektedir. Depremden önce birçok parametrede değişiklikler gerçekleşiyor. Gece görüş kabiliyeti olan kameralardan elde ettiğimiz veriler ve Büyükçekmece'de 150 metre derinlikte sismik inceleme sondajlarından gelen veriler anlık olarak DOHAD merkezinde takip edilmektedir.

Deprem öncesi kayaçların sıkışması nedeniyle oluşan elektrik, manyetik, sismik, meteorolojik ve benzeri değişimleri yakından takip etmekteyiz. Prof. Dr. Uğur Kaynak, Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu projenin danışmanlığını yapan önemli bilim insanlarıdır. Ayrıca vermiş olduğu destek ve katkılardan ötürü Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'e de teşekkür ediyorum” dedi. İHA

Son güncelleme: 15:43 - 25.10.2019
Etiketler