Kylie Jenner ve Tom Cruise gibi ünlülerin kullandıkları jetler arasında en zararlısı hangisi?

Taylor Swift, Kylie Jenner ve Kim Kardashian gibi ünlüler özel jetleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Kimileri özel jetleri iklim krizini tetiklediği için eleştirirken kimileri de bu lüksü son derece havalı buluyor. Peki çevreyi en çok kirleten jet hangi ünlü isme ait olabilir?

Kylie Jenner ve Tom Cruise gibi ünlülerin kullandıkları jetler arasında en zararlısı hangisi?

Partiden ödül törenine uçmak ve yatmak için eve geri dönmek… Özel jete sahip ünlüler için son derece normal olan bu yaşam tarzı, araçları aşırı kullanmaları nedeniyle yoğun eleştiriler topladı.

Tek bir özel jet, bir saatte ortalama bir insanın bir yılda yaptığı kadar karbondioksit salıyor ve özel uçuşlar ticari bir uçaktan 14 kat daha fazla çevreyi kirletiyor.

Birçoğu görünür doğa sever kimlikleriyle övünen zenginler, 15 dakikadan az süren yolculuklar için jetlerine biniyor ve iniyor.

Daily Mail’in haberine göre, İngiliz pazarlama ajansı Yard, uluslararası bir uçuş takip cihazı tarafından derlenen verileri kullanarak “en kötü suçluların” bir listesini derledi.

KYLIE JENNER

Jet: Kim Kardashian’ın küçük kız kardeşi Kylie, 60 milyon sterlinlik Bombardier Global 7500 jetiyle tekrarladığı kısa mesafeli geziler için “iklim suçlusu” olarak görülüyor.

Geçen ay, 24 yaşındaki milyarder sosyal medya yıldızı, Instagram’da kendisinin ve bir tanesi rapçi erkek arkadaşı Travis Scott’a ait iki özel uçağı gösteren bir fotoğraf paylaştı ve “Benimkini mi yoksa seninkini mi almak istiyorsun?” diye yazdı.

Gidilen uçuşlar: Bu yıl 64.

En kısa uçuş: 12 dakika (Van Nuys’tan Camarillo’ya, ikisi de Kaliforniya’da).

Yayılan karbondioksit: 1,682,7 ton – ortalama bir kişinin 240 katı.

“Çevre dostu”: Kylie, dört yaşındaki kızı Stormi için çevre dostu ürünler satın almaktan gurur duyuyor ve geçen yıl makyaj serisini vegan yaptı çünkü takipçilerine “vegan ve temiz” ilerlediğini, bunun gezegen için “önemli” olduğunu söyledi.TAYLOR SWIFT

Jet: Tahmini 470 milyon sterlin değerinde varlığı olan 32 yaşındaki şarkıcı, 2011 yılında 33 milyon sterlinlik Dassault-Breguet Mystere Falcon 900 adlı özel uçağını satın aldı.

Eskiden iki jeti vardı ama daha küçüğünü (sadece 4,9 milyon £ değerinde) 2020’nin başlarında sattı.

Gidilen uçuşlar: Bu yıl 170

En kısa uçuş: 36 dakika (Missouri’den Nashville, Tennessee’ye).

Yayılan karbondioksit: 8.293.54 ton – ortalama bir kişinin yıllık karbon emisyonunun 1.185 katı.

“Çevre dostu”: Taylor, bir röportajda iklim değişikliğini ‘korkunç bir durum’ olarak nitelendirdi.

Bir temsilci, jetinin “düzenli olarak diğer kişilere ödünç verildiğini” söyleyerek onu savundu. Şunları eklediler: “Bu gezilerin çoğunu veya tamamını ona atfetmek kesinlikle yanlış.”

MARK WAHLBERG

Jet: 51 yaşındaki ünlü aktör, 2016 yılında satın aldığı 9,9 milyon sterlinlik Bombardier Global Express jetine sahip.

Gidilen uçuşlar: Bu yıl 101

En kısa uçuş: Dokuz dakika (Los Angeles’tan Van Nuys, California’ya)

Yayılan karbondioksit: 3,772,85 ton – ortalama bir kişinin 538,9 katı.

“Çevre dostu”: 2020’de Mark, gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için et ve süt ürünlerinden vazgeçme sözü verdi. Yine de jetinin, onu “dünyanın her yerine” götüren “kişisel 21. yüzyıl nakliyecisi” olduğunu söyledi.KIM KARDASHIAN

Jet: Realite TV yıldızının 124 milyon sterlinlik jeti “Kim Air” beklediğiniz kadar şatafatlı.

Gidilen uçuşlar: Bu yıl 57

En kısa uçuş: On dakika (Van Nuys’dan Camarillo, California’ya)

Yayılan karbondioksit: 4,268.5 ton – ortalama bir kişinin 609,8 katı.

“Çevre dostu”: Realite yıldızı, geçmişte işletmelerinin daha çevre dostu olmasını istediğinden bahsetmişti. 2019’da iklim aktivisti Greta Thunberg’i övdü ve bir yıl sonra tweet attı: “İklim değişikliği gerçek” yanında da kırık bir kalp emojisi vardı.TOM CRUISE

Jet: 60 yaşındaki Top Gun yıldızı, bir değil tam beş özel jete sahip, en lüksü 19 koltuklu Gulfstream IV, yaklaşık 16.5 milyon sterlin değerinde.

Gidilen uçuşlar: 20

En kısa uçuş: 12 dakika (Shannon – Killarney, İrlanda)

Yayılan karbondioksit: 149,6 ton – ortalama bir kişinin 21.4 katı.

“Çevre dostu”: Tom, 2019’da Google’ın iklim değişikliği kampına özel olarak uçtuğu için eleştirilen yıldızlar arasındaydı, bu mayıs ayında jetlerinden birini çevre dostu Cannes Film Festivali’ne götürdüğünde de aynı hatayı tekrarladı.

 

'Özel jet' paylaşımıyla olay olan Kylie Jenner'dan geri adım İlginizi Çekebilir 'Özel jet' paylaşımıyla olay olan Kylie Jenner'dan geri adım Elon Musk'ın 66,5 milyon dolarlık özel jeti ilk kez görüntülendi: İçerisinde laboratuvar bile var İlginizi Çekebilir Elon Musk'ın 66,5 milyon dolarlık özel jeti ilk kez görüntülendi: İçerisinde laboratuvar bile var Korkunç trafik kazası... Ünlü aktris Anne Heche entübe edildi İlginizi Çekebilir Korkunç trafik kazası... Ünlü aktris Anne Heche entübe edildi

 

 

Loading...