Sözcü Plus Giriş

Lazerle gençleşin

Cildin yenilenmesini sağlayan lazer, sivilce izlerinin tedavisinde, yara, yanık, ince kırışıklıklar ve yüzeysel lekelerin giderilmesinde etkili bir yöntemdir...

Güncellenme: 01:12, 05/02/2017
Lazerle gençleşin

Cildin yenilenmesini sağlayan lazer, sivilce izlerinin tedavisinde, yara, yanık, ince kırışıklıklar ve yüzeysel lekelerin giderilmesinde etkili bir yöntemdir…

Gözenek aslında tüm vücudumuzun derisini kaplayan ve her bölgesinde bulunan vücut sıvılarının boşaltımını sağlayan minik yollardır. Normal şartlar altında gözeneklerden vücut sıvıları ter veya sebum (yağ) atılımı yapılır. Ancak uygun cilt bakım ve temizliğinin yapılmaması, korunmadan güneşe maruz kalmak, sigara ve alkol tüketimi ve hatta yağlı beslenmek gözeneklerin genişlemesine, normalden daha fazla gözle görülür olmasına sebep olur.

2

Büyümüş gözenekler sorun yaratır

Ciltteki gözeneklerin varlığı değil, büyümüş olmaları estetik görünüm açısından sorun yaratır. Cilt yenileme ve gözenek sıkılaştırma tedavilerinde farklı yöntemler sıralanabilir. IPL (Intense Pulse Light – Yoğun Işık Darbesi) veya fraksiyonel lazer uygulamalarıyla gözenek sıkılaştırma ve cilde aydınlık kazandırmak mümkündür ve teknolojinin sayesinde çok kolaydır. IPL, yoğunlaştırılmış ışık demeti anlamına gelir. Farklı deri katmanlarına istenilen ölçüde etki edilir; cildi sıkılaştırmak ve leke gidermek için kullanılır. Bu uygulamada cilde gönderilen enerjiyle pigment parçalanıp yok olur. Cilde herhangi bir zarar vermeden deri altını hedefleyen bu enerji, cilt yüzeyinde de hafif ısı etkisi yaratır; bu süreçte fibroblast uyarımı ve kolajen artışı sağlanır.

Kırışıklıklara karşı etkili

Fraksiyonel lazer yine gözenek sıkılaştırmak, derin akne izlerini gidermek ve kırışıklık yok etmek için kullanılan diğer bir lazer yöntemidir. IPL'den daha agresif olup zorlu durumlarda cilt yenilemek için tercih edilir. Yağlı cilt kondisyonundan dolayı gelişen derin gözenekler, yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar ve ameliyat izlerinin giderilmesinde kullanılır. Fraksiyonel lazer, derinin alt katmanlarındaki su moleküllerini hedefler, deride yüksek enerjili mikro ışınlarla dar ve derin ısıtılmış mikro kolonlar oluşturur. Deride oluşturulan bu mikro kolonlar doğal yara iyileşme sürecini başlatır.

1

İşlem ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları kısa süren işlemlerdir; ortalama olarak 15- 20 dakika sürer. Bu uygulamayı yaptıran kişiler daha sonra kullanılan birkaç yatıştırıcı ürünle günlük yaşantılarına rahatlıkla devam edebilirler.

Hangi sıklıkla uygulanır?

IPL ve fraksiyonel lazer yöntemleriyle yapılan gözenek sıkılaştırmada birkaç dizi tedavi gerekir. Uygulamaların en başta yaz mevsimi olmak üzere, genellikle güneş ışınlarının yoğun olmadığı dönemlerde yapılması daha sağlıklı olur.