Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Like bağımlısı mısınız?
Like bağımlısı mısınız?
Herkesin mutlu gözüktüğü sosyal mecradaki fotoğrafların kaç beğeni aldığı zaman zaman en önemli konu haline gelebiliyor. Nöropsikiyatrist Dr. Mehmet Yavuz, like bağımlılığıyla ilgili tehlikeleri anlattı.
Yaşam 28 Nisan 2018 - 04:09

Defalarca telefonunuzdaki resme bakıyorsanız

Bulunduğumuz dijital çağın bir getirisi olarak beğenilmek, onaylanmak, kabul görmek, ilgi çekmek gibi duygular evrim geçirdi. Artık sosyal medya hesaplarından gelecek ‘like' bildirimleri bu duyguları tatmin ediyor. Eğer siz de bir fotoğraf yükledikten sonra defalarca telefonunuza bakıyor, az gelen like sayısına üzülüp like'lar çoğaldıkça seviniyorsanız, ‘like' bağımlısı olabilirsiniz.

shutterstock_136137506

Kontrol altına alınabilir mi?

Eğer günde 4 saatinizi sosyal medyada ‘like' inceleyerek harcıyorsanız, bunu zamanla önce ikiye sonra da bire düşürmeniz gerekiyor. Sosyal medya hayatınızda daha az yer kapladığında etkilerinin de sizi daha az etkilediğini göreceksiniz. Bu sınırlamalardan sonra yapmanız gereken hayatınızdaki boşlukları daha reel şeylerle doldurmayı tercih etmek olmalı. Bunun dışında bağımlılığın kontrol edilemeyecek boyutlarda olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurmanız sağlıklı olur.

shutterstock_226560994

Bağımlı olup olmadığınızı anlamak için öncelikle sosyal medyada ne kadar zaman geçirdiğinizi kendinize itiraf etmelisiniz. Dünyada birçok ülke internet ve sanal bağımlılığın bir ruhsal problem olduğunu kabul edip sanal bağımlılık tedavi klinikleri açıyor. Sabah akşam kaç kişi tarafından beğenildiğinizi kontrol ediyor, gün içinde kaç kişi beğendi diye düşünüyor, az sayıda like gelirse ne yapacağınızı bilemiyorsanız ruhsal bir bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. Beğenilme arzusunun bir sonucu olan like bağımlılığı beynimizdeki haz merkezlerini tetikliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sosyal medya uygulamalarını kullanırken, beynimizde ‘nucleus accumbens' denilen ve ayrıca beynin ‘ödül merkezi' diye de adlandırılan bölge uyarılıyor. Ancak bu duyguyu yaşamak için insanlar, sanal alemde çok daha farklı bir role bürünüyor. Özetle değişiyor, dönüşüyor ve sahteleşiyor.