Sözcü Plus Giriş
GALERİ Limonla evde kişilik testi yapın! 1 Nisan 2018 02:55
1 Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar zaman zaman çok ilginç konular ve sonuçlar içerebiliyor. Bu ilginç çalışmalardan biri de limonla ilgili. Limonun kişiliğinize dair sonuçlar verdiğini biliyor musunuz? Limonla evinizde basit bir şekilde kişilik testi yapabilirsiniz.
2 Kokusuyla ferahlatıcı, sağlık için de faydası saymakla bitmeyen limon tek başına veya çaydan, salataya ve birçok yemekte kullanılmasına kadar farklı şekilde tüketilmektedir. Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, limon sağlığa faydasının yanında hazırlanan bir kişilik testinin de ana kaynağı oldu.
3 Uzmanlar, kişinin limon suyuna verdiği tepki ve bir kişilik özelliği arasındaki ilginç bağı gözlemlemek üzere çalışma yaptıklarını ve istenirse bu testin evde de çok kolaylıkla yapılabileceğini belirttiler. Bu teste göre bir limon, kişi olarak içe dönük ya da dışa dönük olduğunuzu söyleyebiliyor. Bu test çok eskilere ve temel olarak limonun tadına verdiğimiz tepkinin yoğunluğuna dayanıyor.
4 Teste göre, iki ucu pamuklu çubuğun (kulak temizleme çubuğu) tam ortasına bir ip bağlanır. Uçlardan biri 20 saniye boyunca dil üzerinde tutulur, sonra beş damla limon suyu dile damlatılır ve yutulur, daha sonra çubuğun diğer ucu 20 saniye dil üzerinde tutulur.
5 Çubuk çıkarılıp ipin ucundan sallandırılır. Maksat çubuğun yatay mı, yoksa dikey mi durduğunu tespit etmektir. Çubuk dikey duruyorsa bu, limon damlalarını yuttuktan sonra dilimize koyduğumuz tarafın çok ıslanıp ağırlaşmış olduğunu gösterir.
6 Durum buysa limon suyu nedeniyle fazla tükürük salgılamışsınız demektir. Bu ise psikolojik olarak sizin içe dönük olduğunuzun işaretidir. Çubuk yatay duruyorsa limon suyuna tepki vermediniz ve dışa dönük bir kişiliğiniz var demektir.
7 BBC Türkçe’nin haberine göre, limon suyu testi 1960’larda kişilik psikolojisi öncülerinden Hans Eysenck ve meslektaşı eşi tarafından geliştirilmiş. Onların deneyinde hassas aletler kullanılarak limondan önce ve sonra pamukta ne kadar tükürük biriktiği ölçülmüş.
8 Bu testle Hans Eysenck’in dışa dönüklük ve içe dönüklükle ilgili “kortikal uyarılma” teorisi sınanıyordu. Eysenck, kişiliğin bu yönünün psikolojik temelleri olduğunu ve içe dönüklerin kortikal uyarılma eşiklerinin daha yüksek olduğunu söylüyordu.
9 Bu ise onların uyarıcılara karşı daha güçlü tepki vermelerine, her şeyi daha yoğun yaşamalarına, bu ise onların belli durumlardan kaçınmaya yönelmelerine neden oluyordu. Eysenck limon testinin bu teoriyi doğruladığına inanıyordu. İçe dönük/ dışa dönük kişilik özelliklerinde biyolojik faktörlerin de etkili olduğu ve bunların kısmen aileden geçtiği doğru. Ama bugün uyarılma teorisinin kısmen doğru olduğunu biliyoruz.
10 Beyin taramalarında elde edilen görüntülerin incelenmesiyle elde edilen veriler, içe dönüklerin gürültüye ve diğer duyumsal uyarıcılara karşı daha güçlü tepki verdiğini gösteriyor. Ama Eysenck’in teorisinin tersine, bu insanların genel olarak uyarılma eşiklerinin daha yüksek olduğunu gösteren veri pek yok.
11 Yani limon testinin kişilik özelliklerini doğru tespit edip etmediği hala tartışmalı olsa da kişinin fiziksel hassasiyeti konusunda ilginç ipuçları veriyor aslında. Bu test birkaç kez tekrarlanarak daha güvenilir bir sonuç elde edilebilir.
12 Kişilik özellikleri dışında limon, 2014’te yayımlanan bir araştırmada da, insanların empati hissi gibi farklı özellikleri ölçmede kullanılmıştı.
13 Florence Hogenmuller ve ekibi, gönüllü deneklerden üç adet pamuk topağını (tükürük miktarını ölçmek üzere) ağızlarına koyup iki tane birer dakikalık video izlemelerini istemişti. Videolardan birinde bir adam limon kesip yiyor, diğerinde ise aynı adam bir kutudan çıkardığı renkli topları masanın üzerine koyuyordu.
14 Araştırmacılar pamuk topaklarını tarttığında deneklerin limon yiyen adamı izlerken daha fazla tükürük salgıladığı görüldü. Psikologlar buna “otonom yansıma” diyor. Yani insanlar otomatik olarak birbirinin psikolojik durumunu yansıtıyor: biri esnediğinde yanındakiler de esniyor ya da başkasının acı çektiğini görünce yüzünü buruşturuyor.
15 Fakat herkesin bu konudaki hassasiyeti farklıdır. Araştırmada, empati anketinde başkalarının duygularına ve acılarına daha fazla hassasiyet gösterdiğini ifade eden deneklerin, limon yiyen adamı seyrederken daha fazla tükürük salgıladığı görüldü. Hagenmuller ve ekibi, limonlu empati testinin, otizm ve şizofreni gibi anket yapması zor insanlarda yararlı olacağına inanıyor.