Maraş gülü motifine coğrafi işaret

Kahramanmaraş'ın geleneksel el sanatlarından Maraş gülü motifi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

Maraş gülü motifine coğrafi işaret

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehrin yöresel lezzetlerini ve geleneksel el sanatlarını koruma altına almak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda, Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan tescil başvurusunun ardından Türk Patent ve Marka Kurumu’nun hazırladığı 1 Ağustos tarihli ve 130 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde Maraş gülü motifi, şehrin koruma altındaki ürünleri arasında yerini aldı.

Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan tescile ilişkin yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş’ın kurtuluş tarihi ve kışın en çetin olduğu 12 Şubat gününde kentte açtığı rivayet edilen bir gül. Kahramanmaraş’ın kurtuluşuna bir işaret olduğuna inanılan kırmızı gülün kumaşa nakış edilmesiyle ortaya çıkan Maraş gülü motifi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilerek şehrimizin koruma altındaki ürünleri arasında yerini aldı” denildi. (İHA)

Loading...