Mavi derinliklerin koruyucusu

Antalyalı profesyonel dalgıç ve su altı fotoğrafçısı Ali Kılıç, kendisini balıkçı ağlarına takılan, denize atılan teneke kutulara girip çıkamayan, oltaları yutarak yaralanan, yuvasını kaybeden deniz canlılarına adadı. 3 yıldır denizdeki canlıların hayatını kurtaran Kılıç, "Deniz benim diğer yarım" dedi.

Mavi derinliklerin koruyucusu

Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik, Elektronik Bölümü mezunu 28 yaşındaki Ali Kılıç, kendisini denizdeki canlılara adadı. Üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl kendi mesleğini yaptığını, aklının ve yüreğinin hep denizde olduğunu belirten Kılıç, “5 yıl önce mesleğimi bırakıp asıl sevdiğim işi yapmaya karar verdim. 8 aylık eğitimin ardından 3 yıldız profesyonel dalgıç oldum. Şimdi dalış eğitimleri veriyorum” dedi.

‘AĞLARA TAKILAN DENİZ TAVŞANI HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ’

3 yıl önce bir dalış sırasında ağlara takılan deniz tavşanı gördüğünü söyleyen Kılıç, bu deniz tavşanıyla birlikte hayatının değiştiğini belirtti. Onu ağlardan kurtardıktan sonra bir süre eline aldığını, okşadığını ve stresini atmasına yardım ettiğini söyleyen Kılıç, “Doğal ortamına bıraktım. O olaydan sonra artık bunu bir hobi haline getirdim. Bazı günler sadece bu canlılar için dalış yapıyorum. Ağlara, insanların denize attığı bira şişelerine, parçalanmış balıkçı ağına, poşete, kopan oltalara takılan canlılar var mı diye bakıyorum” dedi.

deniz5
YAVRU AHTAPOTA YUVA YAPTI

Artık her dalışında gözünün bir yerlere sıkışmış, bir yerlere takılmış deniz canlısı aradığını aktaran Ali Kılıç, bir dalışı sırasında yavru ahtapotun gözüne yapıştığını anlatarak, “Elime aldığımda sadece avucumun içi kadardı. Belli ki yuvasını kaybetmişti. Hemen kayalıklarda ona bir yuva yaptım. Üzerinden 2 yıl geçti. O noktaya her daldığımda artık çapı 50 cm olan ahtapotla karşılaşıyorum” dedi.

‘DENİZ ALTINDAKİ YAŞAMIN FARKINDA OLMALIYIZ’

Ali Kılıç’ın yardım elini uzattığı sadece denizde yaşayan canlılar değil. Kılıç’ın, falezlerdeki su altı mağarasındaki yuvadan düşen yavru yarasayla ilgili de hikayesi var. Yavru yarasayı tekrar yuvasına koymak için dalışı kesen, su altı mağarası kayalıklarına tırmanarak yarasayı yuvasına koyan Ali Kılıç, “Deniz altında bir yaşam var. Bunun farkında olmamız gerekiyor. Dalış yapan herkesin duyarlı olması gerekiyor” dedi.

deniz3
‘DÜNYADA BENDEN MUTLUSU YOK’

Deniz canlılarını kurtardıktan sonra hissettiklerini, “O an dünyada benden mutlusu olamaz. Onları kurtarırken ayrı bir huzur yaşıyorum” sözleriyle aktaran Ali Kılıç, şunları söyledi: “O kurtarma anlarının videolarını da çekiyorum. Bir sosyal medya hesabı oluşturdum, bu videoları paylaşıyorum. Amacım insanların deniz altındaki yaşamı görmeleri, deniz canlılarının nelerle karşılaştığını bilmeleri. İnsanların denize pet şişe, teneke kutu, poşet gibi şeyleri atmamalarını, herkesin daha dikkatli olmasını diliyorum. Ayrıca dalgıç arkadaşlar benim gibi haftada 3 kez bu iş için dalış yapsalar, su altındaki yaşamın korunmasına katkı sağlamış oluruz.” DHA

Kayıp denizaltı 103 yıl sonra bulundu İlginizi Çekebilir Kayıp denizaltı 103 yıl sonra bulundu