Meclis’ten öneri: 3. cins için cezaevi yapılsın

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun iki ayrı alt komisyonu, İstanbul ve Elazığ’daki cezaevlerinde yaptığı incelemeleri, rapor haline getirdi. Maltepe Cezaevi raporunda, “Mahkumların cinsel yönelimine göre, özel cezaevi yapılması gerekmektedir” önerisi yer aldı. Komisyon bu öneriyi Adalet Bakanlığı’na iletecek.

Meclis’ten öneri: 3. cins için cezaevi yapılsın

Veli TOPRAK/ANKARA

İnsan Hakları Alt Komisyon üyeleri Fatma Benli (AKP), Şenal Sarıhan (CHP) ve Sibel Yiğitalp (HDP), Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevinde, Mehmet Metiner ve Fatma Benli (AKP), Veli Ağbaba (CHP), Sibel Yiğitalp (HDP) ise Maltepe Açık ve 2 nolu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde inceleme yaptı. İki alt komisyonun hazırladığı rapor üst komisyonda ele alındı.

KAPASİTE ÜSTÜ MAHPUS

Elazığ raporunun sonuç ve değerlendirme bölümünde “Yurt genelindeki diğer cezaevlerinde olduğu gibi burada da kapasite üstü mahpus gerçeği yer almaktadır. Kadın koğuşlarındaki ortak alanda kamera, banyoyu görmeyecek şekilde yönlendirilmelidir” denildi.

Maltepe alt komisyonun raporunda ise şu öneriler dikkat çekti.

– Mahkûmların cinsel yönelimine göre özel açık cezaevi yapılması gerekmektedir.
– Sigara içmeyen mahkûmların muhtelif yerlerde dumana maruz kalmaması için gereken önlemin alınması gerekmektedir.
– Nitelikli personel ihtiyacı (sosyolog, mutfak personeli, ısı merkezi personeli) giderilmelidir.
– Mahkûmların psikolojik durumlarının incelenerek gereken destek sağlanmalıdır.

'Eşcinsellik tedavisi' afişi asan doktor için meslekten men talebi İlginizi Çekebilir 'Eşcinsellik tedavisi' afişi asan doktor için meslekten men talebi
Avustralya eşcinsel evliliğe 'evet' dedi İlginizi Çekebilir Avustralya eşcinsel evliliğe 'evet' dedi