Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Elon Musk, ‘Melek mi Şeytan mı?’
Elon Musk, ‘Melek mi Şeytan mı?’
Bilinen teknolojileri bir ileri boyuta taşımayı hedef edinen Elon Musk bugün dünyanın en çok konuşulan insanı… Ürettiği elektrikli otomobillerden uzaya fırlattığı roketlere, tüm dünyaya internet sağlayacak uydulardan enerji sistemini tekelleştirecek girişimlerine hatta dünyanın çekirdeğine seyahat rüyasından uzayda koloniler kurmaya kadar ütopik hayallerinin peşinden koşan bu adam emeline ulaşırsa dünya için bir tehdit olabilir mi?
Yaşam 25 Şubat 2018 - 04:39

Haber: Taner BİLDİK

tulqrezewewtoscobiywrw

İyi milyoner Tony Stark

Birçokları onu Demir Adam'ın yaratıcısı Stark Endüstirilerinin patronu milyoner mucit Tony Stark'a benzetiyor. Ama onun Lex Luthor olma ihtimali de var… Elon Musk belki de dünya tarihinin en etkileyici karakterlerinden biri. Bugün kullandığımız birçok ürünün mucidi onun yanında sıradan bilim adamları olarak kalmaya başladı. Çünkü o şimdiye kadar kimsenin hayal edemeyeceği projeleri hayata geçirebilecek cesarete ve parasal güce sahip. 45 yaşındaki mucid işadamı, hayalleriyle çizgi romanlardaki bilim adamlarını anımsatıyor. Ancak hayata geçirebildiği hayalleri onu korkulan biri haline de getirebilir…

sm718-0019

Kötü milyoner Lex Luthor

Uzayda koloniler kuracak

Elon Musk'ın Süperman'in düşmanı milyoner kötü adamı Lex Luthor'a dönüşüp dönüşmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak yaptıkları şimdiden 4.5 milyar yaşındaki dünyamızı başka bir forma dönüştüreceği kesin. Musk, uzun vadede planının uzayda gezinen yeni bir medeniyet yaratarak insanlığa yardım etmek olduğunu söylüyor. Ama bu yeni medeniyet insanlığa yardım mı edecek yoksa kendisini üstün ırk olarak kabul edip korktuğumuz kötü niyetli uzaylılara mı dönüşecek?

tesla-spacex-starman-falcon-heavy-rocket-elon-musk

Uzayda spor araba!

Musk’ın roket üretici şirketi SpaceX, kargosunda elektirikli spor otomobil Tesla’yı taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i şubat ayının başında uzaya fırlatmıştı.

depophotos_15661705

Kim bu Elon Musk?

– Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak 1971 yılında dünyaya geldi.

– Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu satarak ilk yazılım satışını yaptı.

– İlk önce internet üzerinden çalışan online ödeme sistemi PayPal ile paraları ele geçirdi.

– Sonra gözünü uzaya dikti. SpaceX ile roketler ve uzay araçları üretti.

– Elektirikli otomobili Tesla'yı üretti.

– Solar City ile güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı oldu.

– 13 milyar dolar kişisel serveti var

mauricio-pampin-mars5

Yeni bir dünya

– Elon Musk'ı yeni projesi heyecan yaratıyor. Musk 1000 tane küçük SpaceX uydusunu uzaya fırlatıp dünyadaki internet erişimini hızlandırmayı planlıyor.

– Powerwall adını verdiği ev batarya sistemi enerji sorununu çözecek bir girişim. Alışılagelmiş jenaratorlerden farklı olarak bu cihaz güneş enerjisinden, elektriğe enerjiyi depolama imkanı sunuyor.

– Elektrikli otomobil denilince Tesla diğer tüm otomobilleri geride bırakıyor. Öyle ki yakında uzun yollarda yük taşıyacak elektrikli ağır yük kamyonları ve yolcu otobüsleri otoyollarda dolaşacak. Bir sonraki aşama ise sürücüsüz otomatik pilot otomobiller. Bu hayalin gerçekleşmesine de az bir süre kaldı.

2-10-3_hyperloop_share_1200x600

– Güneş enerji sistemiyle ilgilenen şirketi SolarCity şimdilik güneş enerjisini otomobillerde kullanmak için çalışmalar yapıyor. Ancak Musk'ın asıl hayali katı ve sıvı yakıtlardan insanlığı tamamen kurtarmak. Bunun için çılgın projesi evlerin tüm çatılarını güneş panelleriyle kaplayıp tüm gerekli enerjiyi güneşten almak.

– Elon Musk'ı tüm bu girişimlerin dışında fantastik kılan en önemli çalışması kuşkusuz uzayla ilgili araştırmaların yürütüldüğü şirketi Spacex. Şirket fırlatıldıktan sonra yere geri dönebilen ve iniş yapan roketler üretti. Musk bu teknolojiyle uzaya elektrikli otomobili Tesla'yı uzaya gönderdi ancak Mars'ın yörüngesinde kalmasını planladığı otomobili rotadan çıktı. Bu teknolojiyle seyahatlerde uçakların pabucu dama atılacak.

gigaom

– Musk yapay zekayla da ilgileniyor. Çılgın girişimci bilgisayar ile insan beyni arasında doğrudan bağlantı kuracak bir ara yüz üzerinde çalışıyor.

– Ulaşım konusuna takıntılı olan Musk, Hyperloop adını verdiği, mıknatıslar sayesinde havada duracak olan bir tren üzerinde de çalışıyor. Tren havası alınmış tünellerde yaklaşık 1000 km/ saat hızla gidecek.

Son güncelleme: 08:11 - 25.02.2018