Memedeki her kitle kanser işareti mi?

Memede tespit edilen bir kitle iyi ya da kötü huylu olabilir.

Memedeki her kitle kanser işareti mi?

Prof. Dr. Osman ERK

Memede tespit edilen bir kitle iyi ya da kötü huylu olabilir. İyi kitleler, kistler ve fibroadenomlardır. Memenin ağrılı ve hassas olması, koltukaltına yayılan ağrıların bulunması daha çok fibrokistik bir hastalığa işaret etmekle birlikte daha az olasılıkla meme kanserine işaret ediyor da olabilir…

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Kanserden ölüm nedeni olarak akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alır. Meme kanseri sıklık ve ölüm nedeni açısından dünya çapında ilk iki sırada yer almaktadır. “Bu kadar sık rastlanan bir kanser türü olmasına rağmen meme kanseri olan hastaların büyük çoğunluğunda (yüzde 90'dan fazla) teşhis konduğunda kanser sadece memede yerleşmiştir ve çevreye yayılmamıştır” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, meme kanserine dair önemli bilgiler verdi…

Risk grubunda olanlar

Meme kanseri, erken evrede teşhis edildiğinde cerrahi, radyoterapi, kemoterapiyle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Meme kanseri sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Şu durumlarda ise risk yüksektir:

– Ailenin kadınlarında meme ve yumurtalık kanseri bulunması, erkeklerinde prostat kanseri var olması.
– İlk adet görme yaşının erken olması.
– Geç menopoz.
– Hiç doğum yapmama.
– İlk doğumun 30 yaşından sonra olması.
– Genetik (BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonları).
– İleri yaş.
– İyonize radyasyon.
– Uzun dönem östrojen kullanımı.
– Obezite.
– Yüksek yağlı diyet.
– Beyaz ırk.
– Bir memede kanser gelişimi diğer meme için risk teşkil eder.

Elle muayene önemli…

Hasta tarafından fark edilen bir kitlenin varlığı genellikle ilk ortaya çıkan belirtidir. 20 yaşından sonra ayda bir kez her kadın evde kendi kendine muayene yapmalıdır. En uygun muayene zamanı adet dönemi bittikten sonraki günlerdir. Tespit edilen bir kitle iyi ya da kötü huylu olabilir. Memenin ağrılı ve hassas olması, koltukaltına yayılan ağrıların bulunması daha çok fibrokistik bir hastalığa işaret etmekle birlikte daha az olasılıkla meme kanserinde de ortaya çıkabilir. Meme başında kanlı ve devamlı bir akıntı meme kanserini işaret edebilir. Lokal deri çekilmeleri, meme başının çekilmesi, meme konturunda bir değişiklik veya çekilme meme kanserini düşündürmelidir.

Kimler hangi testi yaptırmalı?

Meme kanseri açısından yüksek riske sahip kadınların 25 yaşından sonra mamografik tarama yaptırmaları önerilmektedir. Meme kanserini önlemek, teşhis ve tedavi etmekten çok daha kolaydır. Mamogramla kanser teşhis edilebilir fakat önlenemez. Bazı meme kanseri türleri mamografiyle erken teşhis edilemez veya teşhis edildiklerinde vücuda yayılmış olur.

Loading...