Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mersin’de uyuşturucuya tiyatro ile ‘Dur’ dediler
Mersin’de uyuşturucuya tiyatro ile ‘Dur’ dediler
Türkiye’de uyuşturucu kullanımının giderek artmasına duyarsız kalmayan Mersin’de sahne alan Sanev Tiyatro, lise öğrencilere yönelik uyuşturucuyu konu alan Ayın Gölgesi isimli oyunu sahneledi. Öğrenciler uyuşturucu bağımlılığını konu alan ve zararlarının hayatları nasıl yok ettiğini irdeleyen oyunu büyük ilgiyle izleme imkânı elde etti.
Ali Ekber ŞEN
Yaşam 27 Nisan 2019 - 13:47

Ayın Gölgesi oyunu merkez Mezitli İlçesi'nde yer alan Pakize Kokulu Anadolu Lisesi salonunda sahnelendi. Yazar ve yönetmenliğini 53 yıllık bir tiyatro geçmişi bulunan Ali Pehlivan'ın üstlendiği oyunda, Ali Ayhan, Oğuz Topaçoğlu, Yıldız Kılıç, Dibek Yurtsever ve Melih Arslan rol aldı. Madde bağımlılığının yıkıcı sonuçlarının işlendiği oyunu, salonu dolduran liseli öğrenciler pür dikkat izlerken, zaman zaman güldüler. Zaman zaman da hüzünlendiler. Mersin Emniyet Müdürlüğü'nün geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği ve yapılan turnelerle 300 bin gence ulaşan madde bağımlığının işlendiği oyun, Yenigün Biz Projesi kapsamında hayat buldu. Solonun tıka basa dolması nedeniyle kimi öğrenciler yere, kimisi de taburelere oturarak oyunu izleme imkânı elde etti. Öğrenci ve eğitimciler 1.5 saat süren oyun sonunda oyuncuları ayakta alkışladılar.

UYUŞTURUCU YAŞI 11'E İNDİ

Ayın Gölgesi isimli oyunun yazar ve yönetmeni Ali Pehlivan, Türkiye'de uyuşturucu kullanımının geldiği noktadan son derece kaygı taşıdığını belirterek, “Bu olay son günlerde yeniden Türkiye'nin gündemi teşkil ediyor. Maalesef uyuşturucu kullanımı 11 yaşa kadar düşmüş, neredeyse bebek yaşta ki çocuklar uyuşturucu kullanıyorlar. Ben iddia ediyorum bu iş polisiye tedbirlerle önlenemez. Kesinlikle anlatmak gerek. Gençlere bunu eğitimle kültür ve sanatla anlatmak gerek. Tiyatro da bunun en önemli unsuru olabilir. Biz de yıllardır sahnelediğimiz bu oyunu yeniden gündeme getirip gençlerimize ulaşmaya çalışıyor” dedi.

SAMİMİYETSİZLİK ÖRNEĞİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis'in de CHP grubunun ‘Uyuşturucu ile mücadele komisyonu’ ve ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonu’ kurulması önerisinin AKP grubunun karşı çıkması nedeniyle reddedilmesini de değerlendiren Pehlivan şunları söyledi:

“Bakın bu çok komik bir durum. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir süre önce ‘Okul önünde torbacı görürseniz ellerini ve ayaklarını kırın, bana gelin, ben tarafım' diyordu. Ama ne gariptir ki AKP meclis üyeleri İstanbul'da uyuşturucu ile mücadele konusunda komisyon kurulması önergesini ret ediliyorlar. Bu büyük bir samimiyetsizlik örneğidir. Bence burada ki amaç, ‘O niye yapsın, yaparsam ben yapayım' mantığıdır.

Yazık, günah. Buradan haykırıyoruz, bu konuda herkes taşın altına elini koymalıdır. Burada belediyelere çok büyük görev düşüyor. Yerel yönetimler özellikle eğitim ağırlıklı projeleri hayata geçirerek gençlere ulaşılmasını sağlamalıdırlar. Uyuşturucu kullanımının azalmasını beklerken giderek artıyor ve kullanma yaşı giderek düşüyor. Bu nedenle yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza bu tiyatro ile ulaşarak illetin zararlarını anlatmaya çaba gösteriyoruz.