Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meslek seçiminde etkili
Meslek seçiminde etkili
Söz konusu çocuklar olduğunda, hobi edinerek keyif aldığı bir alanda uzmanlaşma çok daha büyük önem kazanıyor. Çünkü bu sayede yeteneklerini keşfeden çocuklar ve aileleri, meslek seçiminde bile bu hobilerden yola çıkabiliyor…
Yaşam 1 Nisan 2018 - 04:53

–  Tiyatro eğitimi: Sosyalleşme, iletişim ve empati kurma, özgüven ve duyguları ifade edip fiziksel ve duygusal rahatlamaya neden oluyor.

drama

–  Savunma sporları: Çocukların kendilerine güvenmesi ve kendilerini koruyabilmesi açısından önemli bir hobi olan savunma sporları, fiziksel olarak güçlü bireylerin yetişmesine de katkıda bulunuyor.

–  Enstrüman çalmak: El ve göz koordinasyonunu geliştirip, matematik becerilerine olumlu anlamda etki ediyor.

enstruman

–  At binme: Hayvan ve doğa sevgisinin artmasına neden olan bu spor aynı zamanda çocukların fiziksel gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Kas oluşumuna destek veren bu spor, konsantrasyonu da geliştiriyor.

–  Yaratıcılığı artıran kurslara katılmak, oyunlar oynamak: Resim yapmaktan ahşap boyamaya, lego oyunundan takı tasarımına yaratıcılığı geliştiren hobiler edinmek çocukların hayal dünyasını daha da geliştiriyor. Gelecekte toplumun belirleyicisi olan bireyler de, yaratıcılığı ve hayal dünyası geniş kişiler arasından çıkıyor.

–  Bulmaca çözmek: Dikkat geliştirme konusunda büyük önem taşıyan bulmacalar, çocukların sayısal, sözel ve dilsel zekasını da geliştiriyor.

–  Stratejik oyunlar: Satranç gibi oyunları hobi edinmek, çocukların problem çözme becerisini geliştiriyor. Bu şekilde strateji geliştirmeyi öğrenen çocuklar, ileride hem özel hem de iş hayatlarında başarılı birer bireye dönüşüyor.

satranc

Faydaları saymakla bitmez

Özgüven gelişiminden yetenek keşfine, sosyalleşmekten sorumluluk bilincine, çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi hobi sahibi olmanın avantajlarını yaşıyorlar. Özellikle de doğru yönlendirilmişlerse ve sevdikleri bir uğraşı benimsemişlerse. “Peki hangi hobi neyi geliştirir?” diye soruyorsanız, işte size birkaç örnek…